Onların kalbi hala Musul için atıyor

Posted: February 24, 2017 at 4:00 am

Musul’un sağ semti ile ilgili olan haberleri duyur duymaz, Ahmet’in ailesi hayatları tehlikeye atarak evin çatısına geçti. Oradan telefon ile Ahmet ile bağlandı.

25 yaşındaki Ahmet, geçen ay avare olmuş ve şuanda Musul’un doğusundan 40 km uzaklıktaki Hasan Şam kampında yaşıyor. Ahmet, ailesinin operasyon haberleri için çok mutlu olduklarını ama aynı zamanda çatışmaların ortasında kaldıklarını söylüyor.

Ahmet’in ailesi, telefon görüşmesinde operasyon haberlerinden sonra Musul’daki durumu anlattı Ahmet’e. Aileye göre, DAEŞ sokaklarda dolaşarak halkın onlara destek vermesi ve savaş etmesi için çağırıda bulunuyor.

Ahmet’in hikayesi, UNHCR’in avare olan ama hala aileleri Musul’da yaşayan avareler ile ilgili hazırladığı bir raporda yer alıyor.

Ahmet’in ailesi ayrıca Ahmet’e, DAEŞ’in ”bizimle savaşmasanız kadınlarınıza tecavüz edip erkeklerinizi öldürüyoruz” demiş olduğunu da söylemiş.

Musul’da telefon kullanmak büyük risktir. Böyle bir görüşme halinde tutuklanan birisi ölüm dahil olan çok ağır cezalandırılabilir.

Nur, Hasan Şam kampının sakinlerinden birisidir. Bir ay önce kocası ve dört
çocuğuyla beraber Musul batısındaki Cedide mahallesinden kaçmış. Dİcle nehrinin batısından botla doğusuna geçmiş.

Musul’un sol semtinde 20 gün kaldıktan sonra, yürüyerek daha güvenli bölgelere geçmiş.

35 yaşındaki NUr, onların gıda, yakıt , elektrik kısıtlığı ve bordmanlar nedeniyle Musul batısından kaçtığını ve hala onların akrabalarının Musul’da kaldığını söyledi.

Nur, ”Birkaç gün önce ailem ile konuştum. gıda fiyatlarının çok yükseldiğini söylediler. 50 kilo un 150 bin dinardır. Bu daha önce 20 bin dinar civarındaydı. Bir kilo soğan daha önce 500 dinaryken, şuanda 17 bin dinara yükselmiş,” diye konuştu.

Nur, bazı ailelerin yaşayabilmek için dilencilik yaptığını da söylüyor. Birçok aile günde bir defa yemek yiyor.

Nur ayrıca, şuanda kurtulması için mutlu olduğunu ve barış için dua ettiğini söyledi.

250 bin daha kişinin avare olacağını da tahmin ediliyor sağ semtinden. UNHCR uyarılarına göre de, bu sayıyı sığacak yeterli mülteci kampı yok.

Savaştan önce bir kafe sahibi olan Ahmet umudunu kaybetmemiş. Hükümetin onlara destek vermesi halinde şehrin bu savaştan iyileşebileceğini söyledi.

UNHCR, avarelerin hayatını korumak için isimlerini değiştirmiş.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13751

Photo Gallery

369 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post