Sincar’da gerilim: KDP ve PKK bağlantılı güçler çatıştı

Posted: March 3, 2017 at 6:27 pm

Sincar ilçesine bağlı br nahiyede Kürt taraflar arasında çatışma çıktı. Perşembe gününden karşı karşıya duran güçler arasında ortaya çıktan çatışmalarda ölü ve yararlı var. Bölgede sivillerin olduğu nedeniyle kayıpların artacağına dair korkular var.

Çatışmalar Cuma sabah saatlarında Roj Peşmerge güçleri ve PKK bağlantılı Sincar Direniş Güçleri (YBŞ) arasında oldu.

Albay Muhammed (Ebu Civan), Roj Güçlerinde bir kumandan, Kirkuk Now’a konuştu.

Ebu Civan, ”Çatışmalar bugün sabah saat 7’de ortaya çıktı. Her iki tarafta
dün gece hareketlilik vardı. Biz daha önce ateş açtık çünkü YBŞ bizim Hansive’ye girmemize engel oldu,” diye konuştu.

Roj Ordusu Suriye Kürdisanı (Rojava) peşmergelerine deniliyor. Kürdistan Bölgesel Hükümetine bağlı olan Zerevani güçleri tarafından eğitilmiş. Bu güçler Barzani’nin liderlik ettiği Kürdistan Demokratik Partisi KDP’yle yakınlığıyla biliniyor.

Çatışmalarda iki taraf hafif ve orta silahlar kullanmış. Ölü ve yararlıların olduğu biliniyor ama henüz sayılara dair net bir açıklama yok.

Agid Civyan, YBŞ’nin üye olduğu HPG güçleri kumandanı, Kirkuk Now’a, ”Büyük askeri birlikler Hanesive ve Sinune bölgelerine girmek istemiş. Ama HPG, YBŞ ve Asayiş güçleri tarafından onlarla yüzleşip onları engelledik,” diye konuştu.

YBŞ Yezidilerden oluşan ve PKK ile bağlantılı olduğunu bilinen bir güçtür. Geçen yıllarda YBŞ PKK tarafından eğitilmiş.

Egid Civyan, ”Roj peşmergeleri ilk önce ateş açtı. Biz Sincar’ın ihtilaline bir daha izin vermeyeceğiz,” diye konuştu.

Civyan, Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne bağlı Peşmerge güçlerini de taraflı olmakla suçladı. Ciyan, ”Biz sadece Roj peşmergeler ile değil, bölgesel yönetim Peşmergeler ile de savaşıyoruz,” diye konuştu.

Öte yandan, Peşmerge bakanlığı adına yaptığı yazıllı açıklamada, Helgurd Hikmet, bakanlık sözcüsü, Peşmerge güçlerinin askeri hareketleri için hiçkimseden izin almayacağını vurguladı.

Hikmet, ”Kürdistan peşmerge güçleri ne zaman, nasıl ve nerede isterse hiçkimseden izin almadan hareket eder,” diye konuştu.

Çatışmalar sivil halkın yaşadığı Sinuve ve Hanesur nahiyelerinde çıktı. Daha önce bu bölge DAEŞ tarafından kontrol edimişti. Sinune Musul’un kuzey batısından 120 km uzaklığında. Nüfusunun çoğunluğu Yezidilerden oluşuyor. Aynı zamanda ‘tartışmalı bölgeler’ arasında yer alıyor.

Ebu Civan, ”Bölge halkı evlerinden çıkmamış. Fırsatı olursa daha güvenli bir bölgeye geçmek isteyebilir,” diye konuştu.

Kadir Şeyh Memi, Roj kumandanlarında, Kirkuk Now’a, ”Biz normal devam için Hanesur’e gitmek istedik ama YBŞ güçleri bizi engelledi. Olayı çözmek için diyalog kurduk ama faydası olmadı,” diye konuştu.

Egid Civyan, ”Bu savaş Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretinden sonra çıktı. Belli ki bu Türkiye’nin emriyle oluyor. Biz her zaman kardeş kavgasına karşıyız ama bize saldırı oluyorsa müdafaa hakkımızı kullanacağız,” diye konuştu.

İki büyük Kürt partisi olan PKK ve KDP, Sincar’ı DAEŞ elinden alındığından sonra gerilim halindedir.

KDP ve PKK Yezidiler arasında kendilerine bağlı olan askeri gücü kurmuş. Bölgenin idaresi da hala tartışılıyor.

Daha önce, Yezidiler Kirkuk Now’a konuşarak KDP ve PKK arasındaki gerilimin onlara zarar vereceğini vurgulamışlardı.

Sincar ilçesi, 2014 yılının Eylül ayında DAEŞ tarafından kontrol edildi. 2015 yılının Kasım ayında, Peşmerge, Yezidi savaşçılar, PKK ve Koalisyon hava desteğiyle DAEŞ’ten geri alındı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13786

Photo Gallery

610 views
Print This Post Print This Post