Yezidilerden ‘çatışmalar bizi bölecek’ kaygısı

Posted: March 5, 2017 at 5:20 am

KDP ve PKK bağlantılı güçler arasında çıkan çatışmalardan en çok kayıgılı olan Yezidilerdir. Onlar evlerine dönmeyi beklerken, Kürt taraflar arasındaki çatışmaların durumu daha da ağırlaştıracağından korkuyor.

Geçen hafta, PKK ile yakınlığıyla bilinen YBŞ ve KDP’ye yakın olan Rojava Peşmergeleri arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Çatışmalar en çok Yezidilerin yaşadığı bölgelerde oldu.

Dr. Dehil Said, bir Yezidi kanaat önderi, Kirkuk Now’a konuştu.

Said, ”Yezidilerin çoğu şuanda evlerini terketmiş ve avaredir. Onlar geri dönmeyi beklerken, bu çatışmalar bu rüyayı gömüyor,” diye konuştu.

Yezidiler, iki tarafın çatışmalar nedeniyle halkının ikiye bölünmesinden korkuyor.

Dehil, ”Bu gerilim Yezidilerin birliğini zedeliyor,” diye konuştu.

KDP ve PKK, Sincar’da büyük askeri güçlere sahip. Savaş ve barış kararlarını elde tutan bu iki partinin gerilimi Sincar’ı DAEŞ’ten geri alındığından sonra başladı.

PKK, KDP’yı Sıncar’ı terketmek, halkına hiyanet etmek ile suçlarken, KDP PKK’yı Sıncar’ın yeniden tamir edilmesine ve halkının ilçeye dönmesine engel olmakla suçluyor.

İdo Baba Şeyh, Irak cumhurbaşkanı eski danışmanı ve Yezidi kanaat önderlerinden biri, Kirkuk Now’a, ”Bizim halkımız herzaman partiler arasındaki çekişmelerden zararlı çıkmış,” diye konuştu.

Baba Şeyh, çatışmaların parti düzeyinden daha büyük olduğunu ve bölgesel bir boyutta olduğunu da vurguladı.

Baba Şeyh, Sincar’ın geleceğinin sadece Sincar halkı tarafından belirleneceğini de vurguladı.

Baba Şeyh, Kürdistan Bölgesel Hükümetini de Sincar’a karşı taksir ile suçladı.

Baba Şeyh, ”Sincar savaş nedenyie harabeye dönüşmüş. İmar yerine, savaş çıkarıyorlar,” diye eleştirdi.

PKK ve KDP arasındaki çatışmalar bir zamanda geliyor ki DAEŞ henüz ilçenin bazı bölgelerinde mevcüttür. Şuanda ilçe merkezinden 10 km uzaklığında DAEŞ vardır.

Husam Ebdo, Yezidi aktivisti, ”Bizim bölgemizde farklı farklı siyasi partiler var. Onlar da sorunları Yezidilere de bulaştırmış,” diye konuştu.

Yezidiler durumun böyle devam edemeyeceğini vurguluyor siyasi bir çözüm istiyor.

Peşmerge ve PKK kumandanları arasında yapılan görüşmelerden sonra, geçici bir şekilde iki taraf arasında bir ateşkes sağlanmıştır ama her iki taraf diğer tarafın çekilmesini istiyor.

Husam Ebdo, ”Geçici ateşkesler sorunu çözmüyor. Bu çatışmaların bölgesel boyutu vardır ve bu savaş bir vekaleten yapılan savaşlardır,” diye konuştu.

Yezidilerin ateşkes sağlanmasında rol oynadığını da vurgulanıyor.

Öte yandan, Baba Şeyh çatışmaların nedeniyle soruları olduğunu söyledi.

Baba Şeyh, ”Sincar’a girmek isteyen ve YBŞ’yi çıkarmak isteyen güç de Rojava’dan yani Süriye Kürdistanından geliyor. Kürdistan’da diğer yabancı gruplar da var, neden onların ihraç edilmesini talep edilmiyor,” diye konuştu.

Dr. Dehil, çözümün Yezidilerin kendi bölgelerini korumak olduğunu söyledi. Dehil Bağdat ve Erbil hükümetlerinin Yezidilerin özerkliğine destek vermesine çağırıda bulundu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13790

Photo Gallery

332 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post