DAEŞ ablukasını kıran kadının hikayesi

Posted: March 16, 2017 at 4:33 am

Heryerden kurşun sesleri geliyordu. Halk evlerini Kürt çoğunluk bölgelerine terkediyordu. Ama bir kadın evini terketmedi. 54 yaşındaki Sevle Kerim evinin çatısında siper kurdu ve DAEŞ’e karşı koymaya başladı.

Sevle o geceyi Kirkuk Now’a anlattı.

Sevle, ”Saldırılar iki taraftan geliyordu. İki DAEŞ üyesi sokakta öldürüldü. Diğer silahlılar intikam almayı istiyordu,” diye konuştu.

Sevle, DAEŞlilerini kızlarına ve sokak halkına dokundurmadı.

Geçen sene, Kasm ayının bir gününde, saatlar 3:30’u gösterirken, bazı camilerden ‘cihad’ anonsları duydu. DAEŞliler Kerkük’e sızmıştı.

Sevle, Kürt’tür. Kendisiyle beraber, iki kızı, gelini ve bir oğlu vardı evde. Bir oğlu da Asayiş görevinin başındaydı.

Esra ve Mefkudin mahallesindeki camilerden gelen cihat anonslardan sonra, onlarca DAEŞ üyesi sokaklarda yayıldı.

Birçok kişi bölgeden ayrılırken, Sevle direnme kararını aldı. Bazı diğer vatandaşları da Sevle’yi gördükten sonra, direnişe katılmaya karar verdi.

Sevle’ye göre, evinin Hase gölüne yakın olduğu için DAEŞ saldırganları için ilgi konuğu olduğunu söylüyor. Öte yandan, DAEŞ’in uyuyan hücreleri de, saldırganları Sevle oğullarının Asayiş’ta çalıştığından haberdar ettiğini mümkündür.

Kervan Tofik, Sevle’nin oğlu, hala o sabahı hatırlıyor. Kervan annesinin evi terketmek için yalvarmış ama o dinlememiş. Kervan o konuşmaları kayda almış ve hala koruyor.

Kervan, ”Annemden bölgeyi terketmesi ve kız kardeşlerimi korumasını istedim. Onların DAEŞ eline düşmesinden korkuyordum. Ama o evi terketmeyi reddetti ve savaşacağını söyledi.Bu da bana büyük moral verdi,” diye konuştu.

O günkü DAEŞ saldırısında, Peşmerge, güvenlik güçleri ve siviller arasında 90 kişi şehit oldu, 250 kişi de yaralandı.

Sevle’nin evinin çatısı direniş sahnesi oldu. Oradan ateş açanlar iki DAEŞ saldırganını öldürdü.

DAEŞ’in 2014 yılında saldırıya geçtiği andan bu yana birçok yerde kadınlar da silahlı direnişe katılmıştır.

Şuanda Peşmerge güçleri arasında 500 kadın Peşmerge bulunuyor.Bazıları savaş bölgelerinde göre alırken, diğerleri kadın barınaklarında ve askeri hastanelerinde görev görüyor.

Albay Nahide Ahmet, Kirkuk Now’a, ”60 kadın gönüllü olarak kayıt olmuştur. Bazıları savaş cephelerine gelmiş ve aylarca kalmış,” diye konuştu

Annesiyle beraber DAEŞ saldırganlarıyla çatışan Kameran Tofik, Sevle’nin başka bir oğlu, ”Hala o görüntüler gözüm önünde. Fişekler annemin etrafında vuruyordu. Orada korkamadan bizim moralimizi yükseltmeye çalışıyordu,” diye konuştu.

Kameran, ”Annem devamlı bizimleydi. Birimz yorulduğunda silahı alıp kendisi ateş ediyordu. Aynı zamanda kız kardeşim ve yengemin hatırını sorardı,” diye konuştu.

DAEŞ savaşında, kadın gücü bir şehit vermiş.

32 yaşındaki Ala Emin Muhammed, bir gönüllü Peşmerge. Dakuk, Kerkük ve Musul çatışmalarda yer almıştır.

İran Kürdistan’ından (Rojhelat) olan Ala, ”Ailemin siyasi ve Kürtperverlik nedeniyle 13 yıldır memleketten uzak yaşıyoruz. Ama DAEŞ geldiğinde Peşmerge olmaya karar verdim,” diye konuştu.

Çatışmalardan birkaç ay geçtiğine rağmen, Sevle’nin evinde hala çatışma izleri vardır. Sevle, onun kendi görevi yaptığını ve kimseden teşekkür beklemediğini söyledi.

Sevle ve ailesi, o gün sabah saatlarinden geceye kadar direnişe devam etti. Yeni saldırıları kaygısıyla, üç gün bekçi olarak görev yapmış.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13837

Photo Gallery

516 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post