Kerkük’te dehşet: Dünya kadınlar gününde eli bağlı ölü bulundu

Posted: March 18, 2017 at 7:58 pm

Dünya Kadınlar Günü olarak bilinen 8 Mart’ta Kerkük kadın ögrütleri şehir ortasında kadın hakları için gösteri düzenlerken, Kerkük’ün farklı bir köşesinde Leman adında bir kadının cesedi elleri bağlı olarak inşaat altında olan bir evin su tankerine atıldı.

Silahlı kişişer, 6 Mart’ta, 39 yaşındaki Leman’ı Arefe mahllesindeki evinin önünden kaçırdı. İki gün sonra ailesine telefon açarak ”gidin kızınızın cesedini alın” dediler. Bu telefondan önce, ailesinden 100,000 doları fidye olarak istemişlerdi.

Güvenlik güçlerine göre, Leman’ın ölümü planlı bir şekilde gerçekleşmiş. Katil dosyasında suçlanan kaçıranların birisi, daha önce Facebook üzerinde birkaç defa Leman ile konuşmuş ve ondan ilişki talebinde bulunmuş.

Leman ve katıl zanlısı birkaç defa Facebook ve telefon görüşmesi yapmış ve en son görüşmeye karar vermiş.

Albay Ferhat Fazıl, Leman kaçırılması ve ölümü ile ilgili soruşturmalarda yer alan Kürdistan Polis Merkezi müdürü, Kirkuk Now’a konuştu.

Ferhat, ”6 Mart öğlesi, zanlı Leman’a telefon açmış ve birlikte çıkma talebinde bulunmuş. Leman onu evinin önünde bekliyor. Bir anda siyah camlı bir araba gelmiş. Zanlı ve arkadaşları kızı oradan kaçırmış,” diye konuştu.

İsmail İbrahim, Leman ailesinin damadı, Kirkuk Now’a, ”6 Mart akşamı bilinmeyen bir telefon numarasından mesaj atıldı. Leman’ı 100 bin dolar karşılığında bırakacağını yazmışlardı,” diye konuştu.

Damada göre, onlar hemen şikayette bulunmuşlar.

Leman ailesinin maddi durumu iyi değildir. Onlar ertesi gün telefon yoludan kaçıranlara o parayı bulamadıklarını söylüyor.

 

Kaçıranların telefonu yeniden kapanıyor. 8 Mart’ta yeniden bir mesaj geliyor ve 50 bin doları istiyor.

İsmail, ”Biz o paramızın olmadığını söyledik ve yalvardık. Ama onlar bir mesaj gönderip bir adres yazdı. Gidin orada kızınızın cesedini bulun denildi,” diye konuştu.

Akrabaları hemen verilen adrese gidiyor. Kerkük’ün güney batısında bulunan Pençe Ali mahallesinde bulunan tamamlanmayan bir evin tankeri içinde Leman’ı kendi başörtüsüyle boğulmuş olduğunu ve elleri bağlı olarak bulundu.

Polis soruşturmalarına göre, kaçıranlar çok titiz bir plana göre hareket etmiş.

Leman’ı evden çıkarmaya ikna etmek için komşularından Leman’ı sormuşlar.

Kerkük mahkemesi Leman’ı çıkmaya ikna eden kişiye tutuklama kararı çıkarıyor.

Kerkük polisinde çalışan bu zanlı daha sonra görevinden de çıkarılmış.

Ferhat Fazıl, ”Soruşturmalar hala devam ediyor. Suçlularla çok önemli ipuculara ulamşmışız. Kerkük ve Kürdistan bölgesinin bütün kontrol noktalarında zanlıların resimlerini asılmıştır,” diye konuştu.

Leman’ın ölümünde henüz birçok şey belli değil. Kadın örgütleri diğer kadın ölüm dosyalarında oluğu gibi dosyayı başka mecralara götürme çabası görüyor.

Leman’ın evi Arefe mahallesindedir. Bu mahalle, Kerkük valisi başta olmak üzere bir çok Kerkük yetkilisinin ikamet yeridir. Mahalle giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları bulunuyor.

Sekiz yıldır bu mahallede hiçbir kaçırma olayı yaşanmamıştır. Dolaıyısyla kadın örgütleri Leman dosyasında kuşkuyla yaklaşıyor.

 

Civan Hasan, Kerkük İl Meclisi İnsan Hakları, Çocuk ve Kadın komitesi başkanı, Kirkuk Now’a konuştu.

Civan, ”Çok üzücü bir şeydir ki Kadınlar Gününde böyle bir olay yaşanıyor,” diye konuştu.

Albay Ferhat, ”Kızın taziyesi esnasında yeniden bir telefon numarası onları aramış ve istenen parayı vermediğinde onların peşini bırakmayacaklarını söylemiş,” diye konuştu.

Albaya göre, suçun birden fazla grup tarafından yapılma ihtimalı olduğunu söyledi.

2016 yılının ilk 11 ayında kadınlara karşı 793 şiddet olayı kayıtlanmıştır.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13849

Photo Gallery

540 views
Print This Post Print This Post