Irak’ın ‘tartışmalı bölgeleri’ne KirkukNow platformu

Posted: March 30, 2017 at 1:35 am

Yazar: Selam Ömer KirkukNow Genel Yayın Yönetmeni

Irak’ın ‘tartışmalı bölgeleri’ gündemin en önemli maddelerini oluşuturuyor. 2003 yılından beri ve özellikle de 2014 yılında DAEŞ örgütünün yükseliş ile beraber, bu bölgelerin geleceğin barış ve istikrarı üzerindeki etkisi daha da güçlendi. KirkukNow şuanda bu bölgelerdeki halkların birlikte yaşam ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek çalışan tek bağımsız ve tarafsız internet sitesidir.

KirkuNow, ‘tartışmalı bögleler’ ile ilgili haber ve analiz yayınlayan bir internet haber sitesidir. Amacımız, Irak’ın kuzeyinde konuşulan dillerde, yani Arapça, Kürtçe ve Türkçe’de haberleri bağımsız ilkesine dayanan haberleri sunmaktır. Bundan da farklı halklar ve ırklar arasındaki diyalog ve birlikte yaşam isteğini güçlendirmeyı planlıyoruz. KirkukNow’un faaliyet gösterdiği iller Kirkuk, Nineva, Salahadin ve Diyale’yı kapsıyor.

 

 

Çağ Erkek Kolejinde milii kiyafetler günü kutlanıyor. Kerkük, 10 Nisan 2017

 

Irak Anayasasının 140. maddesine göre, Irak federal hükümeti ve Kürdistan bölgesel hükümeti arasında tartışmalı olan bölgelere denilir. Bütün Kerkük ili, Nineva, Sahaladin ve Diyale illerinin de bazı ilçeleri ‘tartışmalı bölge’ konumundadır.

2011 yılının Nisan ayında, www.kirkuknow.com, Kerkük ili haberlerini şehrin üç anadilinde yani Arapça, Kürtçe ve Türkçe yanısıra İngilizce’de sunmak için kuruldu. KirkukNow’un servis ettiği haberlerin coğrafyasında Araplar, Kürtler, Türkmenler, Kaledonyalılıar, Asuriler, Sünniler, Şiiler, Hırisitiyanlar, Yezidiler, ve Şabaklar gibi gruplar yaşıyor.

Nergis Kadir, KirkukNow serbest gazetecisi

KirkukNow’un önem verdiği konular listesinde, bu konular daha önceliklidir:

-DAEŞ’e karşı savaş haberleri
-Kadın sorunları
-‘tartışmalı bölgelerde’ki halklar arasındaki birlikte yaşam
-Mülteciler ve avarelerin dramı
-DAEŞ-sonrası dönemin gelişmeleri

İntenret sitesine yanısıra, KirkukNow Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarda da faaliyet gösteriyor. KirkukNow’un sosyal medya ürünleri daha çok interneti kullanan gençliğe hitabet ediyor.

Kervan Salihi, KirkukNow muhabiri, 25 Mart’ta düzenlenen bir konferansa katılan bir Arap temsilcisiyle görüşüyor. Foto: Yasin Sabawi

KirkukNow’un rüyasını gerçekleştirmek için, son zamanlarda KirkukNow sosyal medyayı halklar arasındaki kardeşliği güçlendirmek için kullanıyor. Free Press Unlimied 2017 yılında sitenin yeniden çok daha güçlü bir şekilde geri gelmesi için destekçi oldu. Bu nedenle, KirkukNow habercilik alanını Kerkük ile beraber bütün tartışmalı bölgeleri kapsamaya karar verdi. Biz barışın mümkün olduğuna inaniyoruz ve sorumlu gazetciliğin buna katkı sunacağına da eminiz.

 

Nineva ovası: Avareler DAEŞ’in kontrol ettiği bölgelerden Irak ordusunun kontrol ettiği bölgelere geçiyor 24 Şubat 2017. foto: Fazel Hawramy

KirkukNow gündem haberlerini sunmakla beraber, vatandaşları aydınlatmaya ve insan hakları ilkeleri çerçevesinde hareket etmeye teşvik etmek ile mükelleftir.

Bu dayanışma ve birlikte yaşam ruhunun güçlendirmesi adına, Kirkuk Now ekibi farklı etnik ve dini gruplardan oluşuyor. Belki de bu çabalar sonucunda şuanda ‘tartışmalı bölgeler’ olarak tanınan bölgeler yakında ‘uzalşma bölgelerine’ dönüşecektir.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13898

Photo Gallery

1,315 views
Print This Post Print This Post