Bir avare kampında günlük hayat

Posted: April 1, 2017 at 4:04 pm

Kaçan vatandaşlar Irak ordusu noktasına ulaştığında kadın ve erkek olmak üzere kontrol edilmek için iki bölüme ayrılıyor.

Musul ve Erbil arasında bulunan avare kamplarındaki günlük hayat normale dönüyor. Kamptaki avareler vakitlerini birlikte geçiriyor. Çadır yakınlarında birlikte sohbet ederek hayat geçiriyor.

Yeni arkadaşlıklar oluşuyor kamp avareleri arasında. Bir sıcak çay yumdumlarken olan bitenleri de tartışıyorlar.

Bazıları da, ticarete başlamış ve kendi iş yerini kurmuş. Kamplarda birçok mağaza, bakkal ve başka iş yerleri bulunuyor.

Um Talib kendi kendisine mütevazi bir işyeri kurmuş. Birkaç kullanılmış sandığı bir araya getirip kumaşlarla örterek dükkanını kurmuş. torunları da etrafını sarmış.

Um Talib’in çalıştığı cadde’de UNİCEF’in kurduğu bir çocuk eğitim çadırı bulunuyor. Çadırda, 5 yaşındaki çocuklara temel eğitim veriliyor.

TDH gönülleri UNİCEF ile işbirliği yaparak oradaki çocuklara eğitim veriyor. Çadır dışında da çocuklar kuyuruk kurmuş ve kayıt olmayı istiyor.

Kamparda, çocuklar renkli el arabaları kullanarak ailelerine su taşıyor. UNİCEF başta olmak üzere bazı kurumları bu el arabalarını dağıtıyor.

Kamp hayatının normal olduğuna rağmen, eksiklikler de yok değildir. Bazı kamp sakinleri, insani yarımlarının yeterli olmadığından da şikayetçi. Öte yandan da birçok aile maddi durumu iyi değil. Bunun erken yaştaki evliliklerin önemli sebeplerindendir

İnsani kurumlar tarafından verilen yardımlar olmasa hayat çok zor olur onlar için. Birçoğu kurtarılmış il ve ilçelere dönmeyi planlıyor.

Şuan için, Um Talib kurduğu küçük dükkanında müşterilerini bekliyor. Çocuklar oyunuyor ve kamp halkı birbirlerini ziyaret ederek hayat geçiyor. Herkes de dönüşü bekliyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13908

Photo Gallery

266 views
Print This Post Print This Post