Ölüm Musul’dan kaçanları kolluyor

Posted: April 10, 2017 at 1:55 am

Irak İnsan Hakları Gözlemevi raporna göre, Musul’da yaşanan çatışama ve savaş her gün onlarca vatandaşın ölümüne ve yaralamasına neden oluyor.

Birkaç tanığın gözlemlerine dayanan Irak İnsan Hakları Gözlemevi raporu, Musul vatandaşlarının çıkması için belirlenen yolların temin edilmediğini ve dolayısıyla kaçarken DAEŞ keskin nişancıların hedefi olduğunu vurguladmış.

Gözlemevinin raporuna göre, Avza’yan caddesinden çıkmak isterken ay başından bu yana 25 vatandaşa yakın kişi DAEŞ tarafından hedef alınıp öldürülmüş.

Abu Ömer Hayali, avare olmadan Musul’un sol kentinde yaşayan bir vatandaş, DAEŞ’in kaçmak isteyen herekese ateş açtığını söylüyor.

Hayali, ”Bir kadın ve yirmilerde olan bir gencin ölümünü kendi gözlerimle gördüm. Eşimle birlikte kendimizi 20 dakika için sakladık. Daha sorna Irak ordusu tarafından kurtarıldık,” diye konuştu.

Birkaç gün önce, Kürdistan Bölgesi güvenlik güçleri, DAEŞ’in Musul’da 140 sivil vatandaşı infaz ettiğini duyurmuştu.

Sefa, hergün savaş cephelerini izleyen bir gazeteci, DAEŞ’tan kaçmak için açılan yolların DAEŞ ateşi altında olduğunu söyledi. Bu yolar da Nineva Özel Hastanesi caddesi, Mahatta caddesi, ve AbuZiyana caddesidir.

Gözlemevi Irak güçlerinin vatandaşları korumak için elinden geldiğini yaptığını söylüyor ama DAEŞ ateşinin hala onlara ulaştığını da kaydediyor.

Rapora göre, çocuklar en çok kurban gidenlerdendir. DAEŞ mayınları herkesi ayrımaksızın hedel alıyor.

Birleşmiş Milletleri Yüksek Mülteci Konseyi UNHCR 40 gün içinde en az 307 sivil vatandaşın çatışamalarda yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Erbil acil yardım sağılık ekipleri de tayakkuz içinde. Hergün ağır yaralanan onlarca kişi Erbil hastanelerine getiriliyor.

Irak İnsan Hakları Gözlemevi, vatandaşların cangüvenliği için daha büyük adımların atanmasını istiyor.

Irak güvenlik güçleri birkaç aydır DAEŞ’in kalesi olarak bilinen Musul şehrini kontrol etmek için geniş çaplı operasyonlar başlatmış.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13949

Photo Gallery

309 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post