Bu köyde iktidar kadınlarda

Posted: April 10, 2017 at 10:23 pm

Dünyada kadınların egemen olduğu tek topluluğun ballar olduğunu biliniyordu, ama Çale Reş (Siyah Kuyu) köyünde de durum pek farklı değil.

Çale Reş Kalar ilçesine bağlı bir köy. İlçe merkezinden 25 km uzaklığında. 1953 yılında kurulumuş. Anfal operasyonları sırasında 1988 yılında yıkılmış ama 1991 yılında yeninden inşa edimiş.

Şuanda Çale Reş’te 300 kişi yaşıyor ve 63 ev vardır.

Birkaç Alman kurumu, yaptıkları anketlerden sonra, kadın sünnetinin sıfır olduğu bir köy olduğunu açıkladı. Diğer köy ve şehirler aksine, çokeşlilik, çocuk evliliği, zorla boşanma, ve kadın sünneti yoktur.

Çale Reş köyüne ulaştığımda yaşlı bir kadın bizi karşıladı. Güzel kürt kiyafeti giyen yaşlı teyze, kadın durumundan razıdır. Aile problemleri ve kadına şiddetin olmadığı için Allah’a şükür ediyor.

70 yaşındaki Emine Muhammed Çale Reş halkı arasında güçlü bağların olduğunu söyledi.

Emine teyzenin 5 oğlu ve dört kızı vardır. Hepsi kendi yuvasını kurmuş. O şuanda en küçük oğluyla yaşıyor.

Emine, ”20 yıldır bu köyde yaşıyorum, şuana kadar kadın sünneti duymamışım,” diye konuştu.

Köy içinde dolaşırken birkaç amcayla karşılaştım. Kadın şiddeti ile ilgili sorduğumda, onlar bırak kadına karşı şiddeti, burada iktidar kadınlarda.

Hasan Abas, 46 yaşında, köyde birçok işin kadınlara üstlendiğini söyledi.

Naske Celil, 34 yaşında, beş çocuk annesi. Ne kendisine ne diğer kadınlarına şiddet uygulanmadığını söylüyor.

Kelar ilçesinden köye taşınan ve buradaki bir adamla evlenen Naske 12 yıldır Çale Reş’te yaşıyor. Naske bu durumun sadece Çale Reş’te olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin bu köye yaptığı tek hizmeti dört sınıflık bir anaokulu. Öğrenciler çevredeki köy ve nahiyelerdeki okullara gidiyor. Bu köyde sağılık merkezi yoktur. Bir hayırsever köyde bir cami yapmış. Elektrik sistemi de 1991 yılından beri yenilenmemiş.

Hacı Aras Gazi, Çale Reş muhtarı, Lek aşiretine mensup olduğunu ve diğer aşiretler ile evlilik yaptıklarını da söylüyor.

16 yıldır köy muhtarı olan Hacı Aras, ”Bu kadın haklarına saygı geçmişten bize kalan bir adettir,” diye konuştu.

Hacı Aras, Kelar ve Bave Nur bölgesinde 15 köyün olduğunu ve bütün köyler arasında bu köyün ‘kadına şiddeti sıfır’ olan tek köy olarak seçildiğini söyledi.

Köy muhtarı ayrıca, ”Kadın haklarını korumak bizden gelen bir hayır değil belki bir görevdir. Biz böyelece aile-içi barışı sağlamışız,” diye konuştu.

Bu köyde, erkekler ev işlerinde de kadınlara yardımcı oluyor.

Köy halkının bir kısmı ziraat ve hayvan beslmekle geçiniyor, diğerleri de polis ve memur.

Hükümet yerine, bazı hayırsever kurumları köyü güzel projeler ile ödüllendiriyor.

Leyla Ahmet, Alman WADİ kurumu Germyan bölgesi ekibi üyesi, ”Çale Reş köyünün özelliği kadına şiddetin olmaması, kızların okuldan çıkarılmaması,kadın sünnetinin yok olması, kadına karşı şiddetten dolayı intiharların olmamasıdır,” diye konuştu.

Leyla, ”Bizim kurumumuz bu köyü kadın sünnetinin sıfır olduğu bir köy olarak seçti. Köye 150 kv bir jeneratör ve su projesini yaptık,” diye konuştu.

Leyla, WADİ’nin aralıksız köy halkı için farklı yasla, sosyal ve sağılık konular ile ilgili seminerler düzenlediğini de söyledi.

Her yıl onlarca kadının kurban gittiği kadına şiddet olaylarının azatlması için, Çale Reş’teki tecrübesini diğer şehirlere de taşımak lazım.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13954

Photo Gallery

523 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post