Türkmen Cephesi o toplantıyı boykot etti

Posted: April 10, 2017 at 10:50 pm

Irak Türkmen Cephesi Siyasi Bürosu üyesi Aydın Maruf, onların Kürdistan Bölgesine yapılması beklnene referanduma karşı olmadığını ancak konunun daha çok araştırılmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

KirkukNow’a konuşa Maruf, ”Irak Türkmen Cephesi, Kürt partilerinin referandum isteğine saygı duyuyor. Onlar bu konuda özgürdür. Biz Türkmen Cephesi olarak Kürdistan Bölgesinde referanduma karşı değiliz. Ama bu konua o kadar da kolay bir şey değldir ve daha çok araştırılmalı,” diye konuştu.

Kerkük ve ‘tartışmalı bölgelerde’ referandum’un yapılmasıyla ilgili de, Maruf, ”Bunun için diyaloğa ve bölgedeki halklalarla konuşmaya ihtiyaç var. Bu bölgeler Irak ve Kürdistan hükümetleri arasında tartışmalı bölgeleredir ve karar almak için halka dönmek lazım,” diye konuştu.

Aydın Maruf’un açıklamaları, Türkmen Cephesi’nin Kürdistan Demokratik Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Partisi’nin Türkmen partileri de düznlediği toplantıyı boykot etmekten sonra geldi.

Maruf, ”Diplomasi kurallarına göre bu delgeasyon nasıl Kürt partiler ile ayrı ayrı görüşüş ise Türkmen partileri ile de aynı şekilde ayrı görüşmeler yapmalıydı. Öyle bütün Türkmen partilerini bir araya getirip toplamakla olmaz,” diye konuştu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13959

Photo Gallery

415 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post