Yedi bin doktor ve sağılık ekibi Musul’da iş başında

Posted: April 16, 2017 at 4:37 am

Hıdır Elyas, Nineva İl Meclisi Sağılık Komitesi Başkanı, Musul sağılık sektörünün büyük darbeye uğradığını ve düzeltilmesi için 50 milyar dinara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Elyas, Kürdistan bölgesine avare olan 7 bin doktor ve sağılık ekibin Musul bölgelerine döndüğünü ve hizmet vermeye başladığını söyledi.

Bölgedeki hastanelerin büyük hasar aldığını da vurgulayan Elyas, Musul’un sol kesimindeki Selam Hastanesi’nin 80% düzeyinde hasar aldığını söyledi.

Kurtarılan bölgelerdeki hastane ve sağılık merkezlerinin tamirini başlatıldığını söyleyen Elyas, ”Musul sağ semtinde bulunan toplam 21 sağılık merkezinden 12’isi tamir edilmiştir. Bununla birlikte, Selam Hastanesi yerine Şİfa Hastanesi tamir edilmiştir. Şifa Hastanesinde kadın doğum bölümü başta olmak üzere bütün gereken bölümleri kapsıyor,” diye konuştu.

Elyas, Hemam Elil ve Geyare’de de hastaneler hastları kabul ettiğini de vurguladı. Hemdaniye’de de Amerikalıların yönettiği bir askeri hastane de bulunduğunu söyledi.

Elyas, ”Nineva’nın 2016 bütçesi 132 milyar dinardır ama bunun sadece 10 milyarı bize ulaşmıştır. Bu ay başında Meclis toplantısında 52 milyar olan yeni bütçeyi onayladı,” diye konuştu.

Sağılık Komitesi başkanı, DAEŞ gelişinde Musul’dan kaçamayan doktor ve sağılık ekipleri ile ilgili de konuştu. Elyas, onların gereken emniyet soruşturmalardan geçmesi hallinde işbaşına dönmelerine izin vermesi istedi çünkü şuanda Nineva hastanelerinde sağılık ekipleri yetersiz sayılarda.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=13989

Photo Gallery

381 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post