Erdoğan’dan Kerkük ve Telafer ile ilgili önemli mesajlar

Posted: April 20, 2017 at 7:56 am

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Merkezli El-Cezire Televizyonu’na verdiği mülakatta Kerkük ve Irak Türkmenleri ile ilgii önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye referandumu öncesinde en çok konuşulan konulardan birisi olan Kerkük’te Kürdistan bayrağının asılması ile ilgili, Erdoğan ”belli yerlerde bayrak kaldırıldı, son olarak meclisten de kalkacağının haberini almıştık, henüz kalktı mı kalkmadı mı doğrusu bilemiyorum,” dedi.

Kerkük’te Türkmen’lerin tamamne yok farz edildiğini söyleyen Erdoğan, ”imdi Irak’a bakıyorsun mesela; Kerkük’te tamamen Türkmenler yok farz ediliyor ama orada Arap da var, Kürt de var. Burası bir defa üzerinde, yani ‘Kerkük şunlarındır’ diye bir şey yok. Burası ne olarak ilan edildi? Tartışmalı bölge olarak ilan edildi. Bu tartışmalı bölgede kimler var? Burada Türkmen var ki tarihi itibarıyla baktığınız zaman geçmişinde Türkmenlerin yoğun olduğu bir yer, aynı şekilde Arap’ı var, Kürt’ü var,” diye konuştu.

Erdoğan, ayrıca Haşdi Şabi’nin bir terör örgütü olduğunu vurgulayarak onların Telafar’ı kontrol almayı istemekle suçladı.

Erdoğan, ” Telafer’de kim var? Telafer’de yaklaşık 400 bin Türkmen var; bunların bir kısmı Şii’dir, bir kısmı Sünni’dir ama şimdi onlar dağıldı, orada az miktarda insan kaldı. Şimdi Haşdi Şabi oraya yürüyor, böyle bir durum söz konusu; aynı şeyi merkezde de görüyoruz. Bunlar bizi üzüyor, bunların olmaması lazım,” diye konuştu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14001

Photo Gallery

450 views
Print This Post Print This Post