Sinune’de halk siyasi çekişmeler arasında kalmış

Posted: June 16, 2017 at 1:22 am

Gün 3 Ağustos 2014, DAEŞ ansızın Hanesur ve Sinune’ye saldırıyor. Bölge sakinleri Irak Kürdstain Bölgesine avare oluyor. DAEŞ bölgeden kaçamayan insanları katletti birçoğu da kaçırdı. Şuana kadar DAEŞ tarafından kaçırılan 2500 kişiden haber yok.

Sinune nahiyesinin 90% halkı şuanda Duhok ilinde avare bulunuyor ve çok zor şartlarda yaşıyor.

Sincar ilçesinin DAEŞ elinden kontrol aldıktan sorna, KDP Peşmergesi ve PKK ile bağlantıları bilinen güçlerin arasındaki çekişmeler halkın hayatını zora soktu.

Siyasi çekişmeler, Sinune nahiyesindeki hizmetlere de büyük etki koymuştu. Nahiyeye dönen Yezidi avarelerin gidişatı çok zor şartlardadır.

Nayif Semir, Sinune Nahiye Meclisi üyesi, ”Bu Meclis siyasi değil sadece hizmet amacıyla kurulmuştur ama maalesef şuanda Sinune nahşyesine karşı uygulanan adımlar siyaseti öne alıyor,” diye konuştu.

Semir, vatandaşların farklı siyasi çıkarlarına kurban edilmesine karşı olduğunu da vurgulayarak Meclis’in ayrım yapmadan hizmetleri vermeye çalıştığını açıkladı.

Yardımların kaynağı ile ilgili, Semir, ”Yarıdmlar ve malzemeler Suriye doğusundan geliyor,” diye söyleyerek Irak merkez hükümetinden de yardım beklediklerini açıkladı.

Mart ayında Roj Gücü olarak bilinen Suriyeli Kürt Peşmergeler ve PKK bağlantısıyla bilinen YBŞ güçleri arasında çatışmalar çıkmıştı. Çatışmalarda her iki tarafta ölen ve yaralanan olmuştu.

Çatışmalar, Roj Peşmergelerinin Sinune nahiyesine girme girişimi ve YPJ güçlerinin yol vermediğinden sonra çıkmıştı.

Viyan Helil, Sinune sakini, KirkukNow’a, ”Sinune ve Hanesur’de gıda maddeleri ve diğer yardımlar siyasi taraf ve görüşlere göre dağıtılıyor. Biz onların çekişmelerine kurban gitmişiz. Biz hem Kürdistan hem Bağdat hükümeti tarafından ihmal edilmişiz,” diye konuştu.

Naif Sido, Sinune nahiye müdürü, KirkukNow’a, ”BU bölgenin yeninden kurtarılmasından hemen sonra Sinune nahiyesi meclisi olarak Duhok ve Nineva valileri ile temasa geçtik,” diye konuştu.

Sinune nahiyesi müdürü çabalarının başarıya ulaştığının örneği olarak da Duhok belediyesinin yol imarı, Rabiya nahiyesi santralinden elektrik projesi aldığın söyledi.

Sİnune ve Sincar Yezidilerin tarihi vatanı olarak biliniyor. DAEŞ’tan kaçan bazı avareler de orada kalıyor. Onların korkusu hala geçmiş değil.

Sido, ”Hükümetin desteği çok büyük değil. Bu DAEŞ gelişinden önceden de öyleydi. Bunun bir sebebi nahiyenin tartışmalı bölgeler alanında olduğunudur. Aynı zaanda Kürdistan bölgesinin karşılaştığı ekonomik durum da etkili olmuş,” diye konuştu.

Nahiye müdürü, uluslararası kurumların büyük destek verdiğini de söyledi.

Sido, UN HABİTAT’ın Herdan Kırmız bölgesinde 120 evin tamir ettiğini söyledi.

Sido, Sinune nahiyesinin PKK tarafından kontrol edildiğini için servislerden mahrum kaldığını açıkladı.

Sinune nahiyesi, Sincar ilçesinin kuzeydoğusunda bulunuyor. Sincar da idari olarak Nineva’ya bağlıdır. Çoğunluğu Yezidi vatandaşlardan oluşuyor. Irak ve Kürdistan arasında tartışmalı bölgeler arasında yer alıyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14173

Photo Gallery

388 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post