Geyyare’de toplumsal barış tehdit altında

Posted: June 24, 2017 at 1:03 am

Bir yazıda, DAEŞ mağdurların akrabaları kısas istiyor. foto: KirkukNow

 

DAEŞ mağdurları ve akrabaları, DAEŞ üyelerine akraba olan aileleri Geyyare’den çıkarmak için protesto düzenledi. Emniyet güçleri büyük önlemler almış ama gerginliklerin devam etmesi halinde, Geyyare’de toplumsal barışın zedelenebileceği korkusu vardır.

Geyyareden olan bir vatandaş petrol kuyularına bakıyor. foto: Fazıl Hewrami

Perşembe günü düzenlenen protestoda çoğu genç olan 500’ye yakın kişi katıldı.

Çarşamba günü, Musul Meclisi’nden DAEŞ akrabaları ailelerinin Geyyare’den başka bir yere göndermesi ile ilgili bir karar almıştı.

Ali Hemmudi, protestoya katılan bir genç, ”DAEŞ birgün geldi ve benim babamı emniyet güçleri ile haberlereştiği suçlamasıyla evden aldı. Daha sonra onu başka 3 kişiyle idam etti. Ben DAEŞ ailelerinin Geyyare’de kalmasına karşıyım. Burada kalırlarsa evlerinini yıkacağız,” diye konuştu.

Geyyare polisi bugünkü protestunun uzanmasına izin vermedi ve başlamasından 5 dakika sonra güçle protestoyu dağıttı ama bugünkü protestunun bir büyük kargaşının habercisi olabilir.

Yusuf İdris, sivil toplum eylemcisi, KirkukNow’a, ”Durum hala kontrol altında değil. Bu çok önemli bir gelişme ve acil müdaheleye gerek var,” diye konuştu.

Geçen hafta, Irak Milli Güvenlik Meclisi hiçbir şekilde ailelerinin Geyyare’den kovmaması kararını aldı.

Musul’un güneyinden 60 km uzaklığında olan Geyyare Musul’un en büyük ilçesidir. Nufüsü 112 bin olan Geyyare’nin çoğunluğu Sünni vatandaşlardan oluşuyor.

Bir yazıda, DAEŞ mağdurların akrabaları kısas istiyor. foto: KirkukNow

DAEŞ bölgelerindeki operasyonların başlaması birlikte Irak hükümeti binlerce kişiyi DAEŞ ile olan ilişkilerden dolayı gözaltına aldı. Birçoğu DAEŞ’e biat etmesini itiraf etmiş.

Geyyare’deki ailelerin birçoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Nineva İl Meclisi’nin bu konuda son sözü söylemesi bekleniyor.

Basime Besim, Meclis Başkanı, KirkukNow’a, ”Biz valiliğe bir yazı göndermişiz. DAEŞ ailelerinin farklı bir kampa gönderilmesini istedi,” diye konuştu.

Basime, ”Onlar DAEŞ’tan aldığı eğitimi farklı bir eğitimle unutturulmalı,” diye konuştu.

sivil toplum eylemcisi Yusuf İdris, ”Biz buna yana değiliz. Aileler kovulmamalı. Çocukları topluma yeninden karışmalı. Ama tabi aileler devlet ve emniyet güçleri denetimi altında kalmalı,” diye konuştu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14196

Photo Gallery

541 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post