Bağdadi o camiden ‘hilafet’i ilan etmişti: Nur camii imamı o günü anlattı

Posted: June 28, 2017 at 3:59 am

Şeyh Hammud, Nur camii imamı

Şeyh Hammud Hilal, Musul’un büyük Nur Cami’yi imamı, banyo yapıyordu. DAEŞ üyeleri onu cep telefonu üzerinden birkaç defa aradı. Cevap vermemişti. O gün, Musul’un viraneye dönme günüdür. KirkuKNow o günün hikayesini anlatıyor.

Şeyh Hammud, Nur camii imamı

Gün 5.7.2014, saat 11 civarında, Şeyh Hammud Ömer, camide Cuma hütbesi vermek üzere kendısnı hazırlıyordu. Normal bir Cuma günü değildi. Şehrin tüm caddeleri ve köşelerinde silahlı kişiler görünüyordu. Nur Camiyi etrafında büyük DAEŞ kitlesi vardı.

Şeyh Hammud o günün ayrıntılarını KirkukNow’a anlattı.

”Camiye yaklaştığımda ana kapının kırıldığını gördüm.Camide asılan Kurani Kerim ayetkeri yırtılmıştı ve zemine fırlatışmıştı. Bir silahlı kişiye sordum neden bu ayetlere böyle yapılmış? O da kaligrafinin İslam’a karşı olduğunu söyledi,” diye konuştu.

Şeyh Hammud o anda olanları anladı ve ona gelen telefonların Abu Bakir Bağdadi korumalarından olduğunu anlıyor. Oradaki silahlı kişiler Şeyh Hammud’a ”Biz Cuma hütbesini okuyacağız” diyor.

O günler, DAEŞ’in en güçlü olduğu günlerdi. Musul’u kontrol almasından 25 gün geçmişti. Büyük bir direniş olmadan Musul’u kontrol etmişti.

Nur, Musul’un en büyük ve en eski camilerindendir. O gün oldukça karabalıktı. Orada mevcüt olanların bazıları bölgeden değildi. Minbere yakın olan kişilerde geçmiş Cuma’larda Şeyh Hammud arkasında namaz için duranlar değil.

2009 yılından cami’de imam ve hatip olan Şeyh Hammud KirkukNow’a, ”Çok sıkı güvenlik vardı camide. Tuvalete gitmek isteyen herkese o silahlı kişilerden birisiyle gitmeliydi. Jeneratörü çalıştırdığında silahlı kişiler hiçkimsenin fotoğraf alamayacağını söyledi. Tüm iletişim hatları saat 5’e kadar kapalıydı,” diye konuştu.

Camide ilk sırada saf tutan birisi ayağa kalkıp ezanı okudu. Başka birisi de kalkıp Şeyh İbrahim Avad’ın (Abubekir Bağdadi) birazdan Cuma hütbesi okuyacağını söyledi.

Bağdadi minbere geçip 15 dakikalık bir hütbe verdi.

Hütbesinde, Bağdadi birkaç günü kalan Ramazan ayından bahsedip Kadir gecelerinin hayrından bahsetti. Aynı hütbede de hilafetini ilan etti.

Diğerler gibi, Şeyh Hammud da camide kalıp hütbeyi dinledi. Hammud, ”Ben Bağdadi’yi tanımıyordum ve duymamıştım. Hütbenin bitmesi ile birlikte birçok kişi ona gidip etrafında toplandı. Onunla tokalaşıp öpüştü. Bağdadi namazdan sonra hemen camiyi terketti,” diye konuştu.

Şeyh Hammud, DAEŞ’in ilk günlerinde halktan büyük desteği olduğunu söyledi. Cami’yin dopdolu olduğunu da aktardı.

Cumartesi günü, camilerden sorumlu olan DAEŞ divanı, Şeyh Hammud’u arayıp onun artık camide hütbe okumayacağına dair emri verdi. DAEŞ Şeyh Hammud’a ”Biz başka birisni belirleyeceğiz. Bu karara bir şikayetin varsa bizim ‘Şikayet Divanı’ında şikayette bulunabilirsin,” dedi. Şeyh Hammud o günden sonra camiye gitmedi.

Bağdadi hütbesinden sonra dünyadan tepkiler geldi. ABD hemen Bağdadi’nin hilafet ilanından büyük korkusu olduğunu söylemişti.

DAEŞ çok kısa bir zamanda Musul’da Irak’ın başka dört iline ulaştı. Dİyale, Salahadin, Enbar ve Kerkük llerine DAEŞ ulaştı.

Bu olanlardan sonra, ABD başkanlığında DAEŞ’e karşı bir uluslarası ittifak kuruldu.

Şeyh Hammud, ”İlk günlerde halk DAEŞ’in mesajlarına olumlu bakıyordu ama DAEŞ’in dedikleri ile yaptıkları arasında büyük çelişkiler vardı. Mesela Irak emniyet güçleri ile ilişkisi olduğu bahanesiyle vatandaşlara ait olan arabaları ve evlerini yakıyordu,” diye konuştu.

Şeyh Hammud Musul’da kalmayı tercih etti. O şuan Musul’un sol semtinde yaşamasına devam ediyor. Tek beklediği şey Nur Cami’nin kurtarılmasıydı. Ama bu rüyası tam gerçekleşemedi. 21.6.2017 tarihinde, DAEH Nur camiyi ile ünlü minaresini patlattı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14204

Photo Gallery

451 views
Print This Post Print This Post