Sincar’da suikast olayları artmakta

Posted: July 4, 2017 at 7:47 am

Bu yıl başında, Sincar’da suikast olayları çok büyük bir şekilde artmış. Bu olayların sebebi olarak siyasi çekişmeler gösterilirken, gelecekte tehditlerin daha da artacağından uyarılıyor.

2017 yıl başından bu yana Sincar ilçesinde 8 suikast olayı yaşanmıştır. 2016 yılında suikast olayların tümü 5 olaydı. KirkukNow’a konuşan güvenlik kaynakları bu olaylarda kurban giden tüm kişilerin hiçbir suçla suçlanmadığını söyledi.

Güvenlik kaynakların biliglerine göre, kurbanların yaşları 25 ile 40 arasındadır. Sadece Haziran’da 4 suikast olayı yaşanmıştır.

Helef Hanesuri, ailesi hala avaredir kendisi de dağlarda ve Sincar yollarında benzin satıyor. İsitkrarsızlık nedeniyle ailesinin Sincar’a dönmesine izin vermiyor.

O vatandaş, suikast olayların arkasında dış güçler olduğunu amacı da kaosu oluşturmaktır.

Hüseyn Salih, Komünist Partisi Sincar ilçesi üyesi, suikast olayların farklı partiler arasında kargaşa amaçlı olduğunu vurguladı.

Sincar’da birçok siyasi ve silahlı partisi vardır. Birçok konu üzerinde uyumsuzluk vardır.

Aşti Koçer, PKK ve Heşdi Şabi güçleri kastederek, Sincar’daki istikrarsızlığın adresi olarak ”dışaı güçleri” gösterdi.

Şirin, Sincar İlçesi Meclis İdaresi (Sincar Kantonu) üyesi, olayların arkasındaki eli bilmenin güç olduğunu söyleyerek, ”Suikastların amacı Peşmerge ve YPG arasında savaş çıkarmaktır,” diye konuştu

Şirin, bazı bölgesel güçlerin halkın Sincar’a dönmemesini istediğini söyledi ama isim vermedi.

Mehma Helil, Sincar kaymakamı, KirkukNow’a, ”Bu bölgede üç farklı gücün olması problemlere neden oluyor ve bu suikastlar günlük haline gelmiştir,” diye konuştu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14223

Photo Gallery

302 views
ANASAYFA HABERLER GÜNDEM FOTOĞRAF HABER TAKIP SERVISLER
Print This Post Print This Post