Beş yaşındaki Meryem’in dramı: sonsuza kadar okulda kalacak

Posted: July 4, 2017 at 5:01 pm

DAEŞ ve Irak güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle durum o kadar tehlikeli hale gelmişti ki İbrahim Ali hasta olan 5 yaşındaki Meryem kızını hastaneye götüremiyordu.

27 gündü mahalle abluka altına alınmıştı. Ara sıra bir havan topu düşüyordu.

Engelli olan 5 yaşındaki Meryem hastaneye gitmesine ihtiyacı vardı. Ama gidip gitmemeyi düşünürken bir havan ailenin kaldığı okula düşüp Meryem ağır yara alıyor.

Wela İbrahim, Meryem’in ablası, ”Babam, Hezra mahallesindeki Ayşe Ortaokulu bekçisiydi. Biz de o okulda kalıyorduk,” diye konuştu.

Şubat ayında Hezra mahalesini kontrol almak için başlatılan operasyonlar bir ay sonra başarıya ulaşmıştı. Çatışmalar sırasında birçok ev yıkılmıştı birçok sivil vatandaş da hayatını kaybetmişti.

Havan topunun düşmesinden sonra Meryem ağır yaralnıyor. Hastaneye götürülmemesi nedeniyle bir gün sonra yaşamını yitiriyor. Babası da Meryem’i okul sahasında defnediyor.

Irak’taki savaş ve çatışmalar on binlerce kişinin hayatına mal olmuştur.

Çatışmaların sürdüğü Musul’un sağ kesiminde iki ay içinde 23 çocuk yaşamını yitirmiş 123 çocuk ise yaralanmış..

Meryem’in ablası ağlarayak, ”Meryem ölene kadar hep bize neden ağladığımızı ve onun iyi olduğunu söylüyordu,” diye söylüyordu.

Şuanda okul başlamasından sonra Meryem’in mezarı hala oradadır. Bu da anne ve babasının acısının dinmesini engellemiştir.

Mahmut Hamid, başka bir okulun bekçisi ve Meryem’in babasının arkadaşı, ”O okulda havan topunun düştüğünde, kadınlarının çığılıkları geldi. Ama Irak ordusu bombardmanı ve DAEŞ keskin nişancıları nedeniyle biz gidemedik. Ancak iki gün sonra gidebildim,” diye konuştu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14229

Photo Gallery

348 views
Print This Post Print This Post