Türkmen Cephesi Talabani’yi mahkemeye verdi

Posted: July 4, 2017 at 9:07 pm

Kürdistan Bayrağının asılmasıyla nedeniyle mahkemeye verilen Rebvar Talabani’nin duruşması ertelendi.

Rebvar Talabani, Kerkük İl Meclisi Başkan Vekili, Kürdistan bayrağının asılmasını oylamaya sunduğu için Türkmen Cephesi tarafından mahkemeye verilmişti.

Karvan Osman, Kerkük İl Meclisi avukatı, KirkukNow’a, ”Biz avukatlar ekibi olarak Kerkük Mahkemesine başvururak bu dosyanın İdari Mahkeme’nin ilgi alanı olmadığını ve Federal Mahkeme bu dosyanın görüşülmesinin lazım olduğunu savunduk,”diye konuştu

Pazartesi günü 03.07.2017 tarihinde yapılması beklnene duruşma 24.07.2017’ye ertelendi.

Kervan’a göre, mahkeme talebi görüşmüş ve daha çok incelemeler için duruşmayı üç haftaya ertelemiş.

Kerkük İl Meclisi’ndeki Türkmen Cephesi üyeleri, Rebvar Talabani’nin Kürdistan bayrağının oylamaya sunduğu için suçlamıştı.

Kerkük İl Meclisi 28.03.2017’de yapıtğı toplantısında Kürdistan bayrağının Irak bayrağıyla yanısıra asılmasına karar vermişti. Toplantıyı Arap ve Türkmen üyeler boykot etmişti.

Kervan Osman’a göre, anayasa ile ilgili olan konuların İdarei Mahkemesi değil Federal Mahkemesi tarafından görüşüldüğünü vurguladı.

İl Meclisinin kararından bir gün sonra Kerkük Türkmenleri gösteriler düzenlemişti. Türkmen ya Kürdistan bayrağının çekilmesi ya da onlarla beraber Türkmen bayrağının da asılmasını istemişti.

1 Nisan’da Irak parlamentosu konuyla ilgili bir toplantı düzenledi. Kürt üyeler toplantıyı boykot etti. Toplantıda Kerkük’te sadece Irak bayraklarının göndere çekilmesini kararı verildi.

Karara tepki olarak, Kerkük İl Meclisi, 4 Nisan’da, Türkmenler ve Arapların boykot ettiği bir toplantıda, Irak parlamentosunun kararını redderek Kerkük’te referandumun yapılmasını talep etmişti.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14233

Photo Gallery

480 views
Print This Post Print This Post