”Geleceğim için kopya çekiyorum”

Posted: July 12, 2017 at 4:52 pm

Keyvan Kadir, 450 bin dinarla iki kablosuz kulaklığı aldı. Sınav gününde birisini bir arkadaşına verdi. diğerini de ayakkabına koyarak telaşla okula gitti. Keyvan birçok öğrenci gibi sınavlarda geçmeyi istiyor, eğitim bakanlığı da buna uyarıda bulundu.

Sınav salonu önünde öğretmenler durarark gelen öprencileri kontorl ediyordu. Keyvan’ı da aradı ama hiçbirşeyi bulamadı.Keyvan salona girerek soruları eline aldı. Bir yandan da arkadaşının aramasını bekliyordu.

Dışarıdan salondaki öğrencilere cevaplar verenler soruları bilmelidir. Dolayısıla onlar sınavdan çıkan ilk öğrenciyi bekliyor.

Keyvani bu kopyayı Kürtçe sınavında çekti. Keyvan, ”Ben geleceğimi için kopya çektim. bunun için 450 bin dinar verdim,” diye konuştu.

Son sınıf sınavlarında olan bazı öğrenciler istedikleri puanları almak için kopya çekmeye başvuruyor. Öğrenciler yüksek puanları da mühendislik ve tıp gibi fakültelerde okumak için istiyor.

Hiva Kerim, evin abisidir, ”Benim baba ölmüş. Ben evi yönetiyorum. Çalışma zamanım yoktur. Dolaıysıyla kopya çekiyorum,” diye konuştu.

Keyvan ve Hiva’nin kopya çekme nedenileri her neyse, onların yaptığı yasaya karşıdır. Eğitim Bakanlığına göre, sınavda kopya çekenlerin o yilki eğitimi geçersiz sayılır.

Kopya çekmek, çalışkan ve kopya çekmeyen öğrencileri de rahatsız ediyor.

Hevri Muhammed, sınavlara hazırlık yapan bir öğrenci, ”Çok kötü bir duygu. Ben sabahtan beri çalışıyorum ama yanımdaki çalışmayıp kopya çekmekle benden daha büyük puan alır,” diye konuştu.

Sınavlar ayrıca kulaklık pazarını da hareket katmış.

İsmi vermek istemeyen bir esnaf, ”Sınavlar nedeniyle birçok öğrenci kulaklık almayı için geliyor. Pazar çok iyi,” diye konuştu.

Kullanılan kulaklıkların tipleri ve değeri farklıdır. En çok kullanılanı ”kulaklık memesi” olarak bilinendir. 150 bin dinara alınıyor.

Başka birisi de Visacard olarak biliniyor. Kablosuz bir kulaklıktır ve fiyatı da 200 ile 270 bin arasındadır.

Bu esnafa göre, öyle bir kulaklık şuanda üretiliyor ki cep telefon şebekerlerini engelleyen cihazlar bile engelleyemiyor.

KirkukNow, Kerkük Eğitim Müdürlüğünden, kopya çeken öğrencilerin sayısıla ilgili bir rakam alamadı

Basım Alaadin, Kerkük sınav salonları sorumlusu, ”Kulaklıkları takan öğrenciler çok büyük bir yanlış yapıyor ve keşfedildiğinde sınavları geçersiz sayılıyor,” diye konuştu.

Ari Galip, lise 3 öğrencisi, ”ben kendi çalışmamla sınavları geçmeyi istiyorum. Kopya çekmek ile olmaz,” diye konuştu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14248

Photo Gallery

429 views
Print This Post Print This Post