Irak’ta savaşın erkekler ve kadınlar üzerindeki etkisi

Posted: July 16, 2017 at 10:30 pm

foto: Abbie Trayler-Smith/ Oxfam

Nesrine Jelalia, OXFAM örgütü Irak Cinsiyet alanı danımşanı, OXFAM ve Birleşmiş Milletler’in Irak’taki savaşın Irak erkek ve kadınları üzerindeki etkisi ile yaptığı ortak çalışmasını anlattı.

foto: Abbie Trayler-Smith/ Oxfam

”DAEŞ hayatımınız herşeyine karışıp bütün kararları verip bizim için hiçbir özgürlük alanını tanımamıştı. Eşlerimizin ne giyip ne giyimeceğine bile karışıyordu. Kocalarına da eşlerinin ne giyeceğie ile ilgili bir söz sahibi olmaya da izin vermiyordu. Onlar ne yapacağımızı, ne söyleyecğimizi, nerede kalacağımızı ve nereye gideceğimizi belirtiyordu,” (Enbar, Rumadi, KII, erkek)

DAEŞ bölgelerinde Cinsiyet ve Savaş Analizi adlı yaptığımız çalışmadan ortaya çıkan sonuçlar böyle. Çalışmamaıza katılanlar ayrıca DAEŞ’in nasıl kadınlara ve erkeklere de uyguladığı acımasız kati kuralları anlattı. Onlara göre, DAEŞ kadınları erkeklerden ayrıyordu. İzdivaç ve evlenme konusuna yeni uygulamalar getirmişti. Giyim ve kuşam ve günlük yaşamıyla ilgili çok sert kuralları uguluyordu. Bununla bilrikte, kadınları iş hayatından menetmişti. Sadece DAEŞ çıkarlarına hizmet eden kadınlara izin veriliyordu. Ayrıca, herkes DAEŞ’in uguladığı cezalardan korkuyordu ve kamusal alanda utandıran cezalardan çekiniyordu. Erkekler baskı nedeniyle ve ailelerine bir gelir sağlamak için DAEŞ’e katılıyordu. Bütün bu uygulamalar, halkı kamusal alanından uzaklaştırdı ve büyük sosyal dağılmalara neden oldu. Umutsuz ve çoğu zamanlarını evde kalmakla geçiren erkekler, kadınlar için daha çok şiddet anlamına geliyordu.

”Bu savaştan, kadınlar ve çocuklar en çok acı çekmiştir. Bombalamalar, terör saldırıları, ve ölüm korkusu ile beraber aile erkeği de daha çok şiddeti uygulamaya başlamıştı. Bazen hiçbir neden olmadan eşi ve çocuklarını dövüyordu,”(Enbar, Rumad, KII, kadın)

 

Yukarıdakı demeç, kadınlar ve çocukların savaş zamanlarda ne türlü zorluklarla karşı karşıya gelebeileceğini anlatıyor. Ayrıca bu çalışmada, genç erkekler ile evlenmemiş kadınların DAEŞ’in kurbanları arasında büyük gruplar olduğunu da göstermiştir. Böyle bir analiz, kadınlar, kızlar, ve erkeklerin nasıl savaştan farklı şekillerde etkilendiğini görmek için faydalıdır. Burada kim daha çok eziyet çekmiş için bir yarışma değildir. Tersine, farklı cinsiyetlerin nasıl etkilendiğini ve ona göre çözümlerin üretilmesi içindir. Genç erkekler çok büyük baskı altındadır. Onlar ”erkeklik” göstermeye ve aile yükünü taşımaya mahkümdür. Genç kızların üzerindeki baskı erekeklere göre belirgin değildir ama daha zordur. Onların üzerindeki baskı toplumun seks ve ”şeref” konseptleriyle ilgili olan anlayışıyla bağlıdır. Bazen aileleri onları çok erken yaşlarda evlendirmeye çalışıyor. Bazen 11 yaşlarında bile kızı evlendiriyorlar. Onları DAEŞ tarafından kaçırılmasından korktuğu ya da bir yabancı savaşçının onunla izdivaç etmesinden korkutuğu için çok erken yaşta kızını bir akrabasına evlendirmişler.Biz araştırmalarımız sırasında Hit kentinde bir grup kızla karşı karşıya geldik. Onlar farklı bir yerde halktan uzak bir yerde tutuluyor. İstismara da maruz kalıyor. Onların suçu zorla DAEŞ savaşçıları tarafından kaçırılması ya da evlendirilmesidir. Bazıları da akrabaları DAEŞ içindedir.

Bütün bu zoruluklara ve baskılara rağmen kadınlar kendi röllerini yeni yollarla şekiilendirmiş. Mesela biz konuşan bir kadın,

”Savaş sırasında kadınlar çocuklarına ve diğerlerine çok büyük piskolojik destek sağlıyordu. Onları DAEŞ’tan uzak durmak için teşvik ediyordu,” (Anbar, Hit, FGD, kadın)

Bu araştırma sadece ve sadece DAEŞ kontrolü altındaki bölgelerde savaşın nasıl farklı cinsiyetleri nasıl etkilediğini göstermek için bir örnektir.

Bütün bu işkenceler ve eziyetlerlden sonra, devlet ve halk DAEŞ’tan yara alan kişiler için destek oluşturmalı. Kadınlar ve erkeklere yeni fırsatlar verilmeldir. İnsan ve kadın hakları örgütleri bu bölgelere gidip üzerindeki önemli rölü oynamalıdır.

Son olarak, Irak geleceğe adım atarken, geçmişte kadınlara uygulanan şiddet ve baskılarını tanımalıdır. Bu şiddetin hemen durudurlmasını ve gelecekte yeninden olmaması için çaba göstermelidir. Bunun için de kadınlara ve onların temsilcilerine konuşma ve temsil etme hakkı verilmeldir..

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14253

Photo Gallery

366 views
Print This Post Print This Post