İran’dan bağımsızlık referandumu diplomasisi

Posted: July 18, 2017 at 2:48 am

Ali Şemhani, İran Milli Güvenlik Meclisi Başkanı, bağımsızlık referandumun Kürtlerin daha yanlnızlaştırılmasına ve baskıların artmasına neden olacağını söyledi.

Şemhani’nin açıklamaları Kürdistan Yurtseveler Partisi (Yeketi)’den giden bir heyet ile yaptığı toplantıdan sonra geldi. Yeketi’nin heyeti genel başkan veklili Kosret Resul ve başka liderlerden oluşuyordu.

İran yetkilileri Yeketi heyetine referandumun yapılması halinde Irak Kürtlerin yalnızlıaşacağını ve köşeye sıkışacağını söylemiş.

Şemhani, ”Referandum Kürtler ve Irak’ın güçsüzleştirecek,” diye konuştu.

Şemhani ayrıca güvenli bir Irak’ın bölge için daha iyi olacağını da söyledi.

Yekiti, 13.07’de yaptığı liderlik toplantısında, rereandumu konuşmak için farklı ülkelere heyet göndereceğini açıklamıştı.

7 Haziran’da, Barzani ile bazı Kürt partileri, referandum kararını almıştı. 25 Eylül’de yapılması beklenen referandum’un ‘tartışmalı bögeler’ olarak bilinen bölgeleri de kapsayacağını de bekleniyor.

Kerkük’ün tümü, Nineva, Diyale ve Salahadin illerinin bir kısmı da referandumda olacağını bekleniyor.

Referandum kararından sonra, ABD, AB, UNAMİ; Almanya, İngiliz, İran ve Türkiye gibi ülkeler ve kurumlardan tepkiler gelmişti. Tepkilerin tümü Kürtleri referandumu yapmamaya davet etmişti.

Read more: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14192#ixzz4n8U1rODr

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14265

Photo Gallery

466 views
Print This Post Print This Post