Kerkük idaresi Türkmen özel kuvvetlerine hayır dedi

Posted: July 18, 2017 at 3:05 am

Kerkük Güvenlik Komitesi, Türkiye-destekli silahlı Türkmen gücün kurulmasına karşı olduğunu ve böyle bir gücün Kerkük’e ve Irak’a tehlikeli olacağını kanaatinde.

Pazartesi günü yayınladığı açıklamada, Kerkük Güvenlik Komitesi, Türkiye’nin desteğiyle Kerkük’te bir Türkmen gücün kurulmasına karşı olduğunu ve Kerkük halkının Peşmerge ve Polis güçleriyle korunacağını açıkladı.

”Güvenlik Komitesi, Kerkük idaresi ve Kerkük halkı, komşu ülkelerinden ya da başka ülkelerin desteğiyle silahlı güçlerin kurulmasına karşıdır,” diye konuştu.

Açıklamada, ”Böyle bir güç, Irak anayasasına karşıdır ve Irak ve Kerkük’ün güvenliğini de zedeliyor. Özeliikle böyle bir adım barış içinde yaşayan grupların arasında gerilimlere neden olacak,” diye konuştu.

Güvenlik Komitesi, Peşmerge ya da polis güçlerinde yer almak isteyen kişilerin önünde bir engel olmadığını da söyledi.

Kerkük’teki Türkmenler özellikle de Türkmen Cephesi birkaç yıldır Türkmenlere özel bir silahlı gücün kurulmasını istiyordu.

DAEŞ savaşıyla beraber, Irak ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti tarafından farklı gruplara bağlı olan farklı güçleri kurmuş. DAEŞ savaşından sonra bu grupların rolünün ne olacağı belii değildir.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14268

Photo Gallery

389 views
Print This Post Print This Post