İbadi: Telafar operasyonu planaları tamam

Posted: July 30, 2017 at 3:23 pm

Hayder El İbadi, Irak başbakanı ve Irak silahlı güçleri başkomutanı, Telafar ilçesini DAEŞ’tan geri almak için operasyon planlarının hazır oldupunu ve Heşdi Şabi’nin operasyonlarda önemli rol oynayacağını duyurdu.

İbadi, ”Genç Parlamentosu” münasebetiyle yaptığı konuşmada, Telafar operasyonlarının planlarının tamamlandığını duyurdu.

İbadi ayrıca Telafar operasyonlarına Heşdi Şabi ve Heşdi Aşireti güçlerinin de katılacağını da açıkladı.

Şuana kadar DAEŞ kontrolü altında olan Telafar ilçesi Musul’un kuzeybatısından 70 km uzaklıkta. Nufüsü en çok Şia Türkmen ve Araplardan oluşuyor.

El İrakiye televiziyonuna göre, Heşdi Şabi güçleri binlerce savaşçıyı bu operasyona hazırlamıştır. Heşdi Şabi bünyesinde yer alan ve operasyonlara katılacak olan El Ebbas’ın 3000 fazla savaşçıcısı olduğunu söyleniyor.

DAEŞ’ın 2014 yılı ortasında Irak’ın bazı illerini kontrol ettikten sonra, Şia’ların yüksek mercii olan Ayatollah Ali El Sistani’nin verdiği fetvasından sonra, Heşdi Şabi güçleri oluverdi. Heşdi Şabi kuruluşundan bu yana, Irak ordusu güçlerinin yaptığı savaşlarda büyük destek olmuş. 8 ilçe, 983 köy, 16 nahiye, 7 havaalanı ve binlerce kilometrkarelik alanı DAEŞ’tan temizşemiştir.

Telafar operasyonlara da hazırlamak olarak da ilçe sınırlarında hava saldırıları yoğunlaşmış. Geçen günlerde düzenelnen hava saldırılarında 50’ye yakın DAEŞ üyesinin öldürüldüğünğ söyleniyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14306

Photo Gallery

244 views
Print This Post Print This Post