Yeşillik Kerkük’e veda ediyor

Posted: July 31, 2017 at 6:51 pm

Kerkük’te artık yeşillik alanı görmek zor bir şey olmuş. Mahallelerdeki yeşillikler kayboluyor. Birer birer kuraklığa dönüşüyorlar.

KirkukNow muhabirlerinin yaptığı bir takibe göre, Kerkük’ün genel alanları ve mahallalerindeki bahçeler kuruyup oradaki ağaçlar kuru ağaçlara dönmüş.

Gelavej Şukur, Kerkük’ün Şörice mahallaesinde yaşayan 65 yaşında bir vatandaş. Evinin yakınlarında bir bahçe yapıldığında çok mutlu oldu. Ama o bahçe şuanda bir kuru araziye dönmüş bulunuyor.

Gelavej’in hükümeten isteği vardır.

”Bu bizim arkamızda bulunan bahçe kurumuş gidiyor. Çok yazık. Hükümet buna bir el atmalı. Bizim çocuklar oraya gidip oyun oyunuyorlar,” diye konuştu.

Kerkük’teki yeşillik alanı Kerkük alanına göre %4 teşkil ediyor halbuki uluslar arası standarlara göre %15 olmalıdır.

Serdar Ali , Kerkük Belediye Başkanı, KirkukNow’a konuştu.

”Yeşillik alanı %3-4 arasında. 2013 ortasından yeşilleştirme projeleri durmuştur. Şuanda bizim önceliğimiz mevcut yeşilliği korumaktır,” diye konuştu.

2013 yılı sonlarından Bağdat hükümetinden Kerkük’e gönderilen petrodolar bütçesi durdurulmuştur. Bu da yeşillik projelerinin durdurulmasına neden olan sebeplerde birisi olarak görülüyor.

Kerkük’te sıcaklık dereceleri yaz mevsiminde 50’yı aşıyor. Bu sıcaklıkta yeşillik alanlarının olmaması gençlerin kafelerde vakitlerini geçirmeye neden olmuştur.

Helo Gazi, 18 yaşında Kerkük’te yaşayan bir genç, her akşam Kerkük ortasında bulunan bir bahçeye gidiyor ama orada rahat bir nefes alabilecek kadar yeşillik bulunmuyor. Ona göre, bahçedeki hava durumu kendi sokağındakiden pek farkı yoktur.

Lise 2 öğrencisi olan Helo, Lise 3 sınavlarıa hazırlamak için kalalıktan uzak olan ve ağaçları olan bir bahçeye ihtiyacı olacak.

Kerkük idaresi dışında Kerkük’te yeşillik alanını arttırmak için başlatılan çabalar vardır.

Muhammed Hebib, birkaç ay önce başlatılan ”nefes Al” kampanyası yöneticilerinden birisi KirkukNow’a, ”Biz ağaç dikmekten ziyade ağaçları dikmekten sonrasındaki aşamaya önem veriyoruz. Bizim korkumuz bizim dikeceğimiz ağaçların kurumasıdır,” diye konuştu.

Nefes Al kampanyası, vatandaşların kendi evleri ve iş yerleri önünde ağaç dikmesini istiyor. Onlara göre böylece onları sulamak daha kolay olacak.

Muhammed Hebib, onların şuanda projesi için bir bina aradığını ve gelecek yılda 20 bin tohumu dikeceklerini söyledi.

Bahçelerin çoğu çöpluğe dönmüş. Bazı bahçelerde hiçbir hizmetin eseri bulunmuyor.

Kerkük Belediye Başkanı, ”Bütçe yetersizliği nedeniyle, bahçeleri hizmet eden bekçiler ve belediye çalışanları artık ilgi gösteremiyor. Belediyemiz sadece kendi imaknlarıyla bu bahçelere bakıyor,” diye konuştu.

Serdar Ali, belediyesinin 800 çalışanından sadece 80’i kaldığını söylüyor. Onlarında maaşları yedi aydır olması gerektiği gibi verilmiyor.

Kerkük’ün yeşillik sorunu Kerkük’ün çevresini tehdit eden petrol şirketlerinden gelen tehliklerle denk geliyor. Kerkük’teki yeşillik kaybolurken çevresini tehdit eden sorunlarına bir çözüm bulunmamış.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14314

Photo Gallery

318 views
Print This Post Print This Post