- Kirkuk Now - http://kirkuknow.com/turkmen -

Sincar üç taraf arasında kalmış

Ali Şengali, Duhok’ta bulunan bir avare kampında bulunuyor. Her gece televizyon kanallarından Sincar’ıın son durum haberlerini takip ediyor. Ama henüz Sincar’a dönmeye karar vermemiş.

Ali, ”Onlar doğudan, gündeyden ve batıdan bizi kuşatmış,” diyor. Sesini biraz daha yükselterek, ”Elektrik yok, su bile yok,” diyor.

Ali, tam üç yıl önce, 3 Ağustos 2014 tarihinde, binlerce Yezidi gibi DAEŞ saldırısından sonra Sincar’dan kaçan bir avaredir. Sincar’ın DAEŞ’tan kurtuluşundan iki yıl geçmesine rağmen, siyasi, ekonomik ve diğer nedenlerden dolayı hala şehrine dönememiş.

Ali, ”Dönmemizin en önemli sebebi Sincar’da bulunan siyasi çekişmelerdir. Güneyiden Heşd Şabi güçleri vardır. Batıdan YPG güçleri vardır. Şehir merkezi de KDP güçleri kontrolündedir. Onların siyasi çekişmelerine biz kurban gidiyoruz. Ayrıca orada ne elektrik var ne su,” diye dönmeme sebeplerini KirkukNow’a anlattı.

”nereye gideceğimizi bilmiyoruz”

Yezidiler, DAEŞ kurbanları arasında birinci sırada yer alıyor. Binlerce Yezidi DAEŞ tarafından ölürüldü binlerce Yezidi kadın da kaçırıldı. Verilere göre 550 bin Yezidi’den, 390 bin avare olmuş.90 bin Yezidi de Irak’ı ülke dışına terketmiş.

Sincar, 2015 yılı sonlarından DAEŞ’tan temizlendi, ama hala avare kamplarında kalan ve evlerine dönmeyen yüzlerce Yezidi var. Ali, ”Geleceğimiz belli değil. Nereye gideceğimizi bilmiyoruz,” dedi.

KDP ile PKK güçlerine bağlı Sincar’daki güçlerin arasındaki gerilim birkaç aydır devam ediyor. Bu yıl, Mart ayında bu güçler arasında çıkan açtışmalarda ölü ve yaralı vardı.

Öte yandan, ”tartışmalı bölgeler” bölgelerinden olduğu için, Peşmerge ve Heşdi Şabi güçleri arasında da başka bir geriliim vardır.
Mirza Dinayı, Yezidi bir sivil toplum örgütü eylemcisi, ”Üç yıldır Yezidiler avare kamplarında hayat sürdürüyor. Yezidiler kendi evlerine dönmek istiyor,” diye konuştu.

Birkaç defa Sincar’ı ziyaret eden Mirza, ”Hiçbir hizmet sunulmamış Sİncar’a. Sadece girmek için 6 farklı kontrol noktasından geçmen lazım. Her bir kontrol noktasına kendi sorgulaması yapıyor ve Sincar’a gitme nedenini soruyor,” diye konuştu.

Yezidi ailelerin çok küçük bir kısmı Sincar’a dönmüş. Felah Berekat Haco, dönene ailelerden birisi, ”Sincar’ın emniyet durumu çok tehlikelidir. hergün adam öldürme olayları vardır. Hiçkimse de canilerin kim olduğunu bilmiyor,” diye konuştu.

Berekat, ”Şehir merkezi Kürdistan Hükümeti güçleri kontrolündedir dolayısıyla bu onların sorumluluğudur,” diye konuştu.

Berekat daha önce Sincar dağına avare olmuş ve orada DAEŞ’e karşı silah almış, ”Orada ne su var ne elektrik. Irak hükümeti elektrik jeneratör vermiş ama çalıştırabilecek gaz yok. Halk kendi parasıyla yakıt alıyor,” diye konuştu.

Mehma Helil, Sincar kaymakamı, ”Sincar ile ilgili hiçbir sorun çözülmemiş. Halkın dönmesi, kaçırılanların sonucu ve Sincar’ın imarı gibi hiçbir konuya el konulmamış,” diye konuştu.

Helil, ”Ben kendim bile bu gidişattan razı deilim. Buradaki güç çokluğunun hizmetlerin olmamasına önemli bir sebep olduğuna inanıyorum,” diye konuştu.

Yezidi vatandaşların ölümleriyle ilgili de, Helil, ”Bu konu için özel bir komite kurulmuş. Ama şuana kadar kimse tutuklanmamış. Asayiş güçlerinin bölgeye gelmesi ile beraber cinayet olayları da azalmış,” diye konuştu.