Kerkük Diyanet İşleri: 11 imam hatip ve muezzin DAEŞ’e katılmış

Posted: August 9, 2017 at 7:35 pm

Kerkük Sünni Diyanet İşleri Müdürlüğü, Havice ilçesinde 11 imam hatip ve müezzinin DAEŞ’e katıldığını duyurdu ama Kerkük şehri içinde hiçbir imam hatip ya da muezzinin DAEŞ’e katılmadığını söyledi.

Haci Ahmet Mudderris, Kerkük Sünni Vakfı başkanı, bugün düzelendiği basın toplantısında, ”Havice içlesi sınırında 11 kişi DAEŞ’e katılmış. 11 kişiden birisi imam,10 muezzin ve hadimdir,” diye konuştu.

Mudderriss, basın toplantısının amacının bazı medya kuruşlarında yer alan haberlere açıklamak getirmek olduğunu söyledi. Mudderris Kerkük’te bazı imam hatiplerin DAEŞ’e katıldığını haberinin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek Kerkük şehir içinde DAEŞ’e katılan hiçbir Diyanet İşleri mensubunun olmadığını söyledi.

Geçen haftalarda, Kerkük emniyet güçlerinin beş imamın DAEŞ’e katılması nedeniyle tutuklandığını duyurmuştu. Mudderriss, ”Bu beş kişiden dördünün dosyası kapanmıştır ve hiç birisnin DAEŞ’le ilişkisi olmadığını ispat edilmiştir. Sadece birisinin geleceği ve nerede tutuklu bulunduğunu henüz belli değildir,” diye konuştu.

Kerkük Diyanet İşleri Müdürlüğüne göre, DAEŞ savaşının başlamasından beri Kerkük ve Havice sınırlarında 11 camiin yıkıldığını söyledi.

Sünni Diyanet İşleri Müdürlüğü, şuanda bütün camileri gözetim altına aldığını ve bütün hatiplerin Cuma hütbesini kayıta almasını ve onlara gönderilmesini lazım olduğunu söyledi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14334

Photo Gallery

323 views
Print This Post Print This Post