Birkaç günde 700 avare ailesi Sadiye’ye dönmüş

Posted: August 11, 2017 at 12:27 am

Sadece birkaç sayılı gün içinde 700 avare ailesi Sadiye’ye dönmüş. Bu toplu dönüş, yetkililerin ailelere dönmek için yaktığı yeşil ışıktan sonra geldi.

Selim Cibburi, Irak parlamentosu başkanı ofisinden çıkan açıklamada, Cibburi’nin çabalarından ve Sadiye avareleri için oluşturduğu komitesi sonucunda yüzlerce avare ailenin Sadiye’ye döndüğünü yazdı.

Cibburi’nin açıkalmasına göre, dönen ailelerin sayısı 700 ailedir. Böylece Sadiye’nin DAEŞ’tan geri alınmasından bu yana 26 bin kişi Sadiye’ye dönebilmiş.

Amir Feyli, Heşdi Şabi’nin kumandanlarından daha önce KirkukNow’a, ”Avarelerin kendi evlerine dönmesi için hoşnuduz. Tüm avarelerin dönebilmesi için çabalarımız devam ediyor,” diye konuştu.

Sadece Cumartesi gününde, 215 avare ailesi Hanekin ilçesinden Sadiye’ye döndü.

Hanekin ilçesine bağlı olan Sadiye nahiyesinin nüfusu Arap, Kürt ve Şia ve Sünni Türkmenlerden oluşuyor. Ayrıca Sadiye 140 maddesine göre tartışmalı bölgeler arasında yer alıyor.

2014 yılının Haziran ayında DAEŞ nahiyeyi el aldı. Aynı yılın Kasım ayında, Heşdi Şabi ile Polis ve Ordu güçleri, yoğun çatışmalardan sonra,Sadiye’yi DAEŞ’tan geri aldı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14343

Photo Gallery

179 views
Print This Post Print This Post