Türkmen liderler Kürdistan referandumuna karşı diplomasi hamle başlattı

Posted: August 11, 2017 at 12:31 am

Türkmen Koordinasyonu Komisyonu, Kürdistan bağımsızlığı referandum ile ilgili Bağdat’ta diplomasi hamlesi yaptı.

Komisyon’dan yapılan bir açıklmaya göre, bir heyet, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi ve Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi Yan Kubiç ile görüştüğünü açıkladı.

Yaıpılan açıkalmada, ”Komisyon temsilcileri bugün sayın Dışişleri Bakanı El Caferi ile görüşürek Türkmenlerin referanduma karşı olduğunu ve bu Türkmen talebinin tüm büyük elçilik ve konsolosluklara iletmelerini istedik,” diye konuştu.

Öte yandan, heyet, ”Komisiyonumuz Irak BM Daimi Temsilcisi Muhammed Hüseyn Behr Al Ulum’e referanduma karşı tavrını iletti ve onun vasıtasıyla de Tükrmen tavrının BM genel sekreterine iletmesini istedik,” diye yazdı.

Türkmen liderler, yaptığı açıklamada, Mısır devletinin Bağdat büyükelçisi ile de görüştüklerini ve ona Kerkük’ün 1957’den bu yana Kerkük’te olan sorunlarını açıkladıklarını söyledi.

”Bölgede önemli bir mevkiiee sahip olan Mısır’ın Türkmenlerin talebinin desteklemesini istedik,” diye yazdı.

Öte yandan Türkmen heyet, Salı günü Bağdat’ta BM Irak temsilcisi Yan Kubiç ile bir araya geldi. Görüşmede liderler Türkmenlerin Kürdistan bağımsızlığı referanduma karşı olduklarını ve Kerkük’ün bu referanduma katılmasına razı olmadıklarını söyledi.

Görüşmede ayrıca Türkmen heyet Telafar’in DAEŞ kontrolünden çıkarılması için operasyonların başlatılması talebinde bulundu. Türkmenler, BM Temsilcisine Türkmenlerin Yüksek Seçim Kurulunda bir üyesi olmasını ve Türkmen bölgelerinin imar edilmesini de talep etti.

Türkmen heyetin yaptığı açıklamasına göre, BM Irak temsilcisi, Türkemnlerin mercii olacak bu heyetin kurulmasına mutluluk duyduklarına söyleyip Türkmenlerin referandum ile ilgili talebine destek olduğunu ve BM’in de referandumu reddetiğini açıklamış.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14349

Photo Gallery

360 views
Print This Post Print This Post