ABD Barzani’ye ‘referandumu ertele’ dedi

Posted: August 12, 2017 at 12:17 am

Secretary of State Rex Tillerson testifies before the Senate Foreign Relations Committee, on Capitol Hill in Washington, Tuesday, June 13, 2017. (AP Photo/Jacquelyn Martin)

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mesut Barzani ile yaptığı telefon görüşmesinde Barzani’den referandumun ertelenmesini istedi.

Secretary of State Rex Tillerson testifies before the Senate Foreign Relations Committee, on Capitol Hill in Washington, Tuesday, June 13, 2017. (AP Photo/Jacquelyn Martin)

Kürdista Bölgesel Başkanlığından yapılan açıkalmada, bugün Perşembe günü, Rex Thilerson, ABD Dışişleri Bakanının Mesut Barzani telefon görüşmesi gerçekleştiğini söyledi

”ABD Dışişleri Bakanı, Mesut Barzani’nin Bağdat hükümeti ile görüşmek ve Bağdat’a heyet göndermek için aldığı kararı tebrik etti,” diye yazdı.

Aynı açıklamaya göre, Thillerson, Barzani’den Eylül’de yapılması beklnene bağımsızlık referandmunun ertelenmesini talep etmiş ve Barzani’den Bağdat ile görüşmelerin başlatılmasını istemiş.

Açıklamaya göre, Barzani Thillerson’a yakında Kürt heyetin Irak hükümeti ile görüşmek için Bağdat’a gideceğini söylemiş.

Barzani ofisinden çıkan yazılı açıklamada, Irak hükümetinin tavrı ve Kürtleri ile gerçek ortaklık yapılmadığı için Kürtlerin referandum kararı aldığını söylemiş.

Referandumun ertelenmesi ile ilgili Thillerson’dan gelen talep ile ilgili de, Barzani, ”Referandum ertelenirse, Kürdistan’ın geleceği ile ilgili ne garantiler verilir,” diye sormuş.

6 Temmuz’da Barzani Gorran (Değişim Hareketi) ve İslami Cemaati hariç Kürdistan bölgesi partileri ile bir araya gelerek Eylül 25’te ”tartışmalı bölgeleri” de kapsayacak olan bağımsızlık referandumun yapımasına karar verdi.

Karardan sonra, Irak hükümeti başta olmak üzere, bölgesel ve uluslarası taraflardan tepkiler geldi. Tepkiler, referandumun olumlu bir adım olmadığını kanaatindedir.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14355

Photo Gallery

351 views
Print This Post Print This Post