Kerkük sokakları çöplüğe dönüyor

Posted: August 13, 2017 at 11:43 am

Kerkük sokakları, bakımsızlık nedeniyle, çöplüğe dönmek üzere. KirkukNow’un yaptığı meydani takipten çıkan görüntüler pek vahim. Birçok sokak ve caddede çöpler birikmiş, çirkin manzaraları ve pis köküsü de her yerde.

Sirvan Muhammed, Kerkük’ün Kürdista mahallesinde yaşayan bir vatandaş. O çöp nedeniyle çocuklarının hastalandığını söyledi.

Sirvan, ”Her 10-15 günde bir gelir çöpleri topluyorlar ama daha sonra kaybolur,” diye konuştu.

Çöp toplamak için kullanılan konteynerler doluyor ve etrafında çöpler atılıyor. Bazı yerlerde de çöp kutuları bulunmuyor, vatandaşlar da çöpü yol kenarlarında bırakıyor.

Serdar Ali, Kerkük Belediye Başkanı, KirkukNow’a konuyla ilgili konuştu.

Serdar, ”Çöp birikme problemi her günde olmuyor, Ayda bikraç günde oluyor. Tatil günlerinde ya da çöp toplayan arabalarımızın arızalı olduğu zamanlarda oluyor,” diye konuştu.

Kerkük Belediyesi, çöp toplamayı üstlenen bir özel şirketin paralarını hala ödemimiş. Belediye, her ay, özel jeneratörlere verilen parayla beraber 3 bin dinarı çöp toplamak için alıyor.

Sirvan Muhammed, ”Biz belediye çalışanlarınıza kendi cebimizden para veriyor. Kendimiz arasında parayı topluyor onlara veriyor. Vermezsek bir daha gelmiyor. Bazı mahallelere belediye çalışanları hiç gitmiyor,” diye konuştu.

Bazi vatandaşlar, çöplerini kendi arabalarıyla şehir dışına götürüp orada bırakıyor. Bu da bu o bölgelere yakın olan vatandaşlara rahatsızlık yaratıyor.

Ali Siddik, Rehimava mahallesinde yaşayan bir vatandaş, bölgesinde birikmiş olan çöplerden bunalıyor.

Ali, ”Belediye iş makineleri o mahallelere gitmiyor onlarda çöplerini alıp burala geitiriyor. Biz de bıkmışız bundan,” diye konuştu.

Bazı vatandaşlara göre, Kerkük’ün çöp problemi sadece Kerkük idaresinin sorumluluğu değildir. Vatandaşlar da ahlakı sorumluluk içinde hareket etmeli.

Kerkük Belediye Başkanı, vatandaşlardan şehir temizliği için destek olmalarını istedi.

Belediye Başkanı, ayrıca özel bir şirket ile sözleşmeleri olduğunu ve yerine getirilmediği koşulda şirketin cezalandırılacağını söyledi ama ”vatandaşlar da sorumlu davranmlı,” diye çağırıda bulundu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14358

Photo Gallery

415 views
Print This Post Print This Post