Kerküklü gençlerden ‘dövme’ isteği

Posted: August 14, 2017 at 9:32 pm

Sara, toplumdan gelen eleştirilere kulak asmadan vücüdündaki dövme için büyük para ödedi.

Toplumdan ve halktan gelebilecek tepkileri göze alarak, Sara gerçek ismini vermek istemedi.

Sara, ”Benim yaptığım dövme çok sade bir dövmedir ve sadece 200 bin dinarı vermişim.Dövme çok güzel bir şey ve bu benim kendi isteğim,” diye konuştu.

Sara gibi düşünen gençlerin sayısı da artmakta. Onlar dövme mekanlarına gidip vücütlerinde dövme yapıyor.

Taha Muhammed, Güzel Sanatlar bölümünden mevzun olmaktan sonra, bir dövme dükkanını açtı.

Taha, KirkukNow’a, ”Sağılık iznimiz vardır. Her bir dövme için özel iğneler kullanıyoruz ve onu bir daha kullanmayacağız,” diye konuştu.

Taha Muhammed, ilk önce bilgisayar yolundan dövmenin harıtasını çiziyor daha sonra bu harita bir resim olarak bir kağıt üzerine alınıyor ve o kağıt müşterinin vücüdüne yapıştırılıyor. renkli boyalar ve farklı iğnelerle bu dövmeyi yapıyor.

Muhammed İmad, Kerküklü bir genç, vücüdünde birkaç dövme yapımış. Muhammed, KirkukNow’a, ”Birçok defa bana başka bir gözle bakıyorlar, laf atıyorlar ve çirkin şeyler söylüyorlar. keşke halk kişisel tercihlere saygı gösterseydi,” diye konuştu.

Dövme fiyatları bir dövmeden başkasına değişiyor. 5 bin ile 700 bin arasındadır. Bazı dövmeler bu fiyattan da daha pahalıdır.

Sağılık talimatlar dövmeye karşıdır çünkü kullanılan aletlerin kirli olmasından ve yeniden kullanılmasından şüpheleniyor.

Cilt uzmanı olan Dr. Sadam Muahmmed Helef, KirkukNow’a, ”Dövme doğallığa karşı bir şeydir ve birçok zaman insanın ruhsal haliyle ilgilii bir şey. Kullanılan aletler hiçbir şekilde temiz değildir ve AİDES, freng gibi hastalıkların nakil olmasına neden oluyor,” diye açıkladı.

Dövme yapmak acı verici bir süreçtir dolayısıyla dövmenin kaldırılması da kolay değildir ve yeninden acı veren bir şekilde özel aletler kullanarak uzmanlar tarafından kaldırılıyor.

Genç Kerküklü dövmeci, onların kendi kuralları olduğunu ve 18 yaşı altısından olan kişilere hiçbir şekilde dövme yaptırmadığını söyledi.

Sara, ”Bizim toplumumuzun tavrı çok acayıptır. Onlar birisi dövme yapmış ise o insanın ahlakında problem olduğunu düşünüyor halbuki dövme kişisel bir terchitir ve insanın ahlakıyla alakalı değildir,”diye konuştu.

Sara, bu zorlukları bilerek, yine de dövmelerini yapmaya devam edeceğini ve kendi yoluna bakacağını söylüyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14364

Photo Gallery

327 views
Print This Post Print This Post