Musul savaşı bilançosu: 36 milyar dolar

Posted: August 16, 2017 at 11:36 pm

Musul savaşı bitti ama imarı hiç de kolay olmayacak, Musul yetkilileri diyor.

Abdulkerim Muhammed, Nineva Yatırım Destesi başkanı, Musul’un yeninden imarı için bir milyon konutun yapılmasına ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Bu dudak uçurtan rakamın sebebi ise, evilerin savaş nedeniyle harabeye dönmesi.

KirkukNow’a verdiği özel röportajda, Abdulkerim Muhammed, ”Yapılan tahimnlere göre, Musul’un ımarı 36 milyar dolar istiyor. Şuanda belediyeden ve bütün farklı sektörlerden oluşan heyetler gereken planlamalar yapıyor,” diye açıkladı.

Abulkerim Muhammedi yapıtırımların ilk adresi olarak emlak dairesi olduğunu söyledi

”Musul bir harabeye dönmüş durumunda. Biz vatandaşlarımıza en ucuz şekilde evler ve toplu konutları yapmak istiyoruz. Bunun için bir milyon yeni konuta ihtiyaç vardır,” diye konuştu.

Sekiz ay devam eden Musul savaşında şehirdeki evleri özellikle sağ kesiminde bulunan evler yıkıldı. Dolayısıyla avarelerin dönmesi henuz çok yavaş gidiyor.

Abdulkerim çok büyük planları olduğunu söylüyor. Konut yapan şirketlere elektrik gibi servilslerin bedavca verilmesini ve Musul’un en önemki sekötlerinden olan ziraat sektöründede yatırım yapılmasını istiyor.

”Bütün yatırım planlarımız yıl sonuna kadar hazır olacak,” diye açıkladı.

Projelerin hayata gerçirilmesine en büyük engeli de, Abdulkerim’e göre, bankanın olmaması ve istikrarın tamamen dönmemesidir.

Yatırım Destesi Başkanı bazı yerel şirketlerin Musul’da projeler yapılması için temasa geçtiğini söylüyor.

”Kürdistan’dan birkaç şirket proje tasarımlarını sunmuş. Onların arasında Gencan City ve Lübnani Köyü projelerin sahipleri vardır. Macdi Mall’un sahibi de Musul’da onun gibi bir AVM yapmasını istiyor. Ahmet Rekani, Kürdistan Yatırım Heyeti Başkanı de projeleri vardır,” diye konuştu.

Şuanda Musul Yatırım Heyeti Telafer operasyonlarından sonra Musul’da dallarını açmak için Irak Merkez Bankası ile diyalog içinidedir.

Heyet başkanı, ”federal polis, Yerel polis ve Terör ile Mücadele güçlerinin Musul emniyetini sağlamasında büyük payı vardır. Onlar ile bir sorunumuz yoktur. Sorunumuz organize edilmemiş güçlerlerdir. Heşdi Şabi ve Heşdi Aşiret gibi güçlerin bazı grupları ile sorunumuz vardır. Onlardan çok rahatsızız. Birçok şirkete engel koyuyorlar özellikle kontrol noktalarında,” diye eleştirdi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14378

Photo Gallery

376 views
Print This Post Print This Post