Habe: Türkmen şarkılarla şöhret yapan Kürt sanaçtı

Posted: August 18, 2017 at 12:27 am

Kürt bir aileden gelmişti. Ama O, Türkmenlerin en meşhur sesi ve şehrin hoşgörü masalı oldu. Habe olarak tanınan makamcı ve sanatçı olan Abdulwehab Bergeş, 2500’den fazla kaseti varmış.

Habe çok sade bir kişiliğe sahipmiş. Halk arasında çok sevilen birisiymiş. Kürt olduğuna rağmen, Türkmen bir kentte büyüyüp şarkılarını en çok Türkmen dilinde seslendirmiş. Buna rağmen, birkaç Kürtçe ve Arapça şarkıları da söylemiş.

Abulwehab Bergeş, Kürt bir ana ve babadan, Kerkük’ün (Pirbadi-Şörice) kendinde, 1945 yılında dünyaya gelmiş. Sevilen, boyu uzun, esmer bir gençmiş. Doğuşundan kısa bir müddet sonra, sanatçı olan babası hayata veda ediyor. Ailesini yaşatmak için Kerkük kalesine yakın olan Kayseri pazarının bir dikişçi dükkanında şakirt olma zorunda kalıyor.

Habe’nin büyük oğlu olan 26 yaşındaki Şahin, babasının yolunu tutarak törenlerde babasının şarkılarını söylüyor. Şahin, “Babamın sesini Kerküklülerin hatıralarından gitmesin diye söylüyorum şarkıları. Babam, baba değil bir arkadaş gibiydi bizim için,” dedi.

Türkmen makamcısı, Ahmet Necip İzzet, törenlerde Habe’nin şarkılarının söylüyor.

“O sanatçıya bir saygı olarak, şarkılarını tekrar söylüyorum. Soran herkese de, o şarkıların Türkmenlerin büyük hocası, Habe’nin olduğunu söylüyorum,” dedi.

Ahmet Necip, Habe’nin ölümünün Türkmen makamının üzerinde büyük bir etki bıraktığını vurguluyor.

“Türkmen sanatçıları birer birer vefat ettiler, ama Habe onların yerini doldurdu. Türkmen sanatını geliştirmekte büyük bir rol oynadı. 9 yaşında, Dikişçi Usta Salih’in dükkanında şakirt olarak çalışıyordu. Habe, iş başında şarkı söylüyordu. Şarkıları söylerken, Türkmen sanatçısı olan İzzetin Nimet sesini duyuyor. İzzetin Nimet, Habe’ye makam ve besteyi öğreteceğine söz veriyor. İzzettin Nimet, Habey’yi, meşhur Türkmen sanatçısı, Sme Berber’in evinde yapılan bir ziyafete, davet ediyor. Habe, oradan, bestecilik temellerini öğrenmeye başladı. Sonra, İzzettin, Habe’yi özel partilere davet ediyordu. Ramazan ayı gecelerinde de, birlikte parti veriyorlardı.

Kerkük’ün milli Türkmen sanatçısı olan Mehmut Durzi, 1978 yılında Habe’yle tanışmış. Onunla birlikte partilere katılmış. O Habe’den bahsederek, “Yeni yeni şarkı dünyasına girenleri çok destekliyordu. Onları nasıl şarkı söyleyeceğine dair, dersler veriyordu,” dedi.

Habe, temiz bir kalbe sahipti. Milletler arasında ayırım yapmıyordu. O her zaman, “Ben bir sanatçıyım. Milletler arasında da ayırım yapan sanatçı da büyük bir ayıp işlemiş olur,” diyordu.

Kerkük’ün Atlas caddesinde, Habe adında bir stüdyo dükkanı vardır. Dükkanın sahibi olan Adil, Habe’nin şarkılarının çoğunu kaydetmiştir.

Habe’nin babsı olan Bergeş, Leylan ilçesinin sakiniymiş. Kerkük’e yerleştirmekten sonra, Cemile’yle evlenmiş. Kiralık bir evde oturup orada Muhammed ve Abdulwehab (Habe) adlarında iki çocuğu olmuş. Daha sonra, yoksulluk nedeniyle, Atlas caddesinde olan bir Türkmen kentine yerleştirmiş.

Birinci kaset ve ün kazanmak

Habe, bir kaseti yayınlamaktan düşünüyordu. Sanatçı İzzettin Nimet’le anlaşarak müşterek bir kaset çıkardılar. Kasetin adı, (Habe sanatı)ymış. Kasetten dolayı büyük bir ün kazandı. Evlilik partilere şarkı söylemek için davet ediliyordu.

Yetmiş yılların başında, Habe, meşhur bir milli sanatçısı oldu. Hayranların birisi olan Mehmut Kazancçı, Habe’ye özel bir parti hazırladı. O partinin kaseti büyük bir ses getirdi. Herkes ondan bahsediyordu.

1990 yılında, hem Irak, hem Türkiye çapında, büyük bir ün kazandı. Sanat üretiminde uzman olan bir şirket, Habe’yi Türkiye’ye çağırıp şarkılarına klip yaptı. Aynı şekilde, Türk kız sanatçısı Açlal Akkaylan’la bir konser verdi. 2001 yılında, ünlü sanatçı Nasri Razazi Habe’yi Suleymaniye şehrine davet ederek birlikte konser verme teklifi verdi. O konserde, Türkmence ve Kürtçe dillerinde birkaç şarkıyı birlikte seslendirdiler. (Ey ağa, altı pencayi ile askeri nakem) şarkıları, o şarkıların arasındaydı.

 

Habe nasıl öldü?

17.8.2001 tarihinde, Cuma günü sabahında, Habe, Atlas caddesi yakınlarında olan evinde öldü. Oradan naşını omuzlar üzerinde Kale’nin önünden son defa için gezdirdiler.Sonrada, Şeyh Muhyeddin mezarlığında defnedildi.

Habe’nin arkadaşı olan, ve Baba Gürgür takımında zarp aleti çalan meşhur sanatçı Huseyn Kerküklü, “Sanatçı Nasri Rezazi tarafından bir konser vermek için Suleymaniye’ye davet edildi. Süleymaniye’den dönüşünden bir hafta sonra, zehirlenerek öldürüldü,” dedi.

Kerküklü, “Emniyet merkezi Habe’yi çağırdılar. 4 saatlik bir soruşturmadan sonra, çay mı şerbet içiyorsun diye sormuşlardı. O da Yaz’ın sıcaklığından dolayı şerbeti tercih etmişti. Evinde dönmekten sonra, yavaş yavaş rahatsızlanıyordu. İki gün sonra da vefat etti,” açıklıyor.

Kerkük’te, birkaç sanatçı, Habe’ye bir heykel yaptırmak için, Kerkük valisine dilekçe vermişlerdir. Bilgilere göre, vali, böyle bir adımı atmaktan hoşnut olduğunu açıklamıştır. Ama heykeli yaptırmak için, Kerkük halkı imza toplamalıdırlar. Heykel de öyle bir yerde olmalı ki 25 yıl hiçbir projeye dahil olmasın.

Habe, bütün hayatını, saygılı bir yaşamı elde etmek için harcadı. O, sanatıyla güzel bir hayatı kuramadı. Bütün Kerkük halkının gönlünde taht kurduğuna rağmen, ölene kadar bir eve sahip olmadı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14384

Photo Gallery

309 views
Print This Post Print This Post