DAEŞ Musul’u kaybetti, diğer illere felaket oldu

Posted: August 19, 2017 at 2:54 am

Abu Raid, Diyale iline bağlı Celevla’nın kuzayınde bulunan çok uzak bir köyde yaşıyor. İki yıldır 150 silahlı kişiyle köyğnğ koruyor.Ama son zamanlarda DAEŞ’ın ani salıdırları nedniyle güvenlik güçlernin yardımını talep ediyor.

500 kişilik İslah köyünün korumasını üstlenen Raid, ”Gidişatımız çok kötü. DAEŞ saldırıları yoğunlamıştır. Sadece geçen ayda üç çobanımız DAEŞ tarafından öldürülmüştür,” diye konuştu

15 Ağustos gecesinde İslah köyünde bulunan bir fabrkaya saldıran DAEŞ iki işçiyi kaçırdı.

Son aylarda DAEŞ’in salıdırları Diyale’nin ‘tartışmalı bölgerlerinde’ bulunan Sadiye, Celevla, Karatepe ve Mendeli’ye yoğunlamıştır.

İrfan Hamahan, Peşmerge güçlerinin 3. piyade amiri, KirkukNow’a, ”DAEŞ bu bölgelerde gruplar şeklinde çalışıyor. cephaneleri de vardır,” diye açıkladı.

Peşmerge güçleri 16 Ağustos’ta İslah köyü etrafında operasyon başladı. Operasyonlarda bir DAEŞ saldırganı öldürüldü.

Geçen hafta, DAEŞ, Nienva ve Kerkük’e elektrik götüren elektrik kulelerini patlatmıştı.

Hemin Mensur, bölge emniyeti uzmanı, KirkukNow’a, ”DAEŞ saldırgan grupları Nefthane, Selab ve Hemrin dağlarında, Tibiç ormanlıkları ve Sirvan nehrinindeki ormanlıklarda yayılmışlar,” diye konuştu.

Diyale’deki ”tartışmalı bölgeler” de Peşmerge ve Heşdi Şabi güçleri bulunuyor.

Amir Feyli, Heşdi Şebi’nin bölgedeki kumandanlarından, ”Geçen haftalarda DAEŞ’e büyük darbe vurmuşuz. Onların cephaneleri bulduk. Çok silahları vardır,” diye konuştu.

Geçen hafta, Mendeli’nin merkezinde arabasına yapışıtırlan bombanın patlaması sonucunda araba sahibi hayatını kaybetti oğlu da yaralandı.

Ahmet Ömer, Kürdistan Yurtseveler Birliği komitesi başkanı olayı doğruladı.

Musul operasyonları sırasında, DAEŞ saldırganlarının Hemrin dağlara kaçmalarından uyarılar yapılmıştır.

Geçen ay, Necmettin Kerim, Kerkük Valisi, bir an önce Havice operasyonlarının başlatılmasını istemiştir. Kerkük Valisi, DAEŞ’ın Havice’de kaldığı sürece Kerkük, Diyale ve Salahadin illerine tehdit oluşturacağını söylemişti

YNK’nin Karatepe sorumlusu, ”DAEŞ’in Hemrin’deki faaliyetleri bölgenin çoğrafyası nedeniydir. Havice’nin Hemrin dağlarıyla teması vardır oradan gelip geçiyorlar,” diye konuştu.

Şeyh Yakup Yusuf, Celevla Nahiye müdürü, KirkukNow’a, ”Bir ayda 7 kişiyi Celevla’da öldürmüşlar. Onların amacı farklı gruplar arasındaki uyumu sonlandırmaktır,” diye konuştu.

Bu olaylarla birlikte, emniyet güçlerinin de bölgedeki operasyonları artmıştır.

Abu Raid, ”Vatandaşların can güvenliğini korumak için Peşmerge güçlerinin desteğini istiyoruz,” diye konuştu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14396

Photo Gallery

388 views
Print This Post Print This Post