‘Kerkük-Bağdat caddesi ölüm yoluna dönmüş’

Posted: August 23, 2017 at 9:30 pm

Artık onlar Bağdat-Kerkük yoluna ‘ölüm yolu’ diyorlar. Onlar, her gün o yolda araba sürmek zorunda kalan şöförleridir.

Casım Muhammed, ”Bu aslında yol değildir. Kullanmak zorundayız yoksa asla kullanmazdık. Hayatımız her zaman tehlikede,” diye konuştu.

Casım, taksi şöfürüdür ve her gün o güzergahtan gidiyor.

Yıllardır bu yolu kullanan Casım, ”Patlayan bombaların eseri hala vardır. Caddde çukur dolu. İniş çıkşışarı pek çok. Çok da kalablık. Her gün trafik kazası oluyor,” dedi.

Kerkük-Bağdat yolu 255 kilemtrelik bir yoldur. Kerkük ve Kürdistan illerini Bağdat ile bağlıyor.

Bu yol, 2014 yılı ortasında bir müddet DAEŞ kontrolüne düştü ve trafike kapandı. Yüzlerce mayınlı bomba bu yollarda patlatılmış.

Ebu Mustefa, yolu kullanan başka bir şöför, ”Tırlar trafik kazalarını çoğaltmıştır. Bu yoldan gelip gidenlerin hayatı çok ciddi tehlikededir,” diye konuştu.

Salahadin ilinin Amirli ve Tuzhurmatu nahiyeleri arasındaki mesafe Kerkük-Bağdat caddesinin en kötü bölümü olarak görülüyor.

Sadece geçen haftada, birkaç trafik kazası yüzünden, 10 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi de yaralanmıştır.

Bir kazada aynı aileden 6 kişi hayatını kaybetti. Arabası bir tıra çarpmıştı.

Jenun Kerim, Kerkük Trafik Müdürlüğünden, ”Tır şöfürünü trafik kurallarına uymadığı için tutukladık,” diye konuştu.

Jenun, ”Bu caddede ortaya çıkan kazaların en büyük bölümü Amirli ve Tuzhurmatu arasındaki yoldan dolayıdır. Bir başka sebebi de tırların hızlı sürmesidir,” diye açıkladı.

Kerkük Trafik Polisi Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre, 2017 yılının ilk altı ayında, Kerkük-Bağdat yolu üzerinde ortaya çıkan trafik kazalarında, 56 kişi yaşamını yitirmiştir.73 kişi de yaralanmıştır. Toplam 113 trafik kazası olmuştur. Yani her iki trafik kazasında bir kişi yaşamını yitirmiştir.

Ebu Mustefa, daha yüksek bir ses ile, ”Her gün yetkililer bu yoldan gelip gidiyor, görüyorlar ama birşey yapmıyorlar,” diye eleştirdi.

Ayad Avad, Kerkük Dış Hatları Trafik Polisi Müdürü, KirkukNow’a, ”Trafik kazalarının azalatması için gelecek günlerde Bağdat-Kerkük yolu üzerinde trafik işaretlerinin çoğaltmasını planlıyoruz. Yasalara uymayan şöförlere de daha ağır cezalar vereceğiz,” diye açıkladı.

Bu plana göre, tırlar, izin verilen yüktan daha çok taşmışıysa, her bir ton için 50 bin dinar cezalandırılacaklar.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14424

Photo Gallery

385 views
Print This Post Print This Post