İşiçiydi, üniversite birincisi oldu

Posted: August 27, 2017 at 8:54 pm

Dünya tamamen aydınlanmamıştı, henüz sabahın erken saatleriydi. Kahvaltısını hazırlayıp öğrenci yurdundan çıktı. Onun acelesi üniversiteye gitmek için değil, o günde bir işi bulmak içindir.

24 yaşındaki Mervan Huseyn, Musul’dan kaçmaktan sonra, hayatını bir öğrenci yurdunda yaşıyor. Yaşamını sağlamak için işçilik yapıyor ama üniversiteden de uzaklaşmamış. Avare olmasına rağmen her yıl fakültesinin birincisi oluyor.

Saat 4:30 gösteriyordu. Mervan yemekhaneye gidiyor. Çok uzun bir gün onu bekliyor bir kahavatlı yapması lazım.

Mervan, ”Ben şuana kadar hiçbir yerde işe alınmamışım. Amele işi yapıyorum. Öğrenci yurdunda kalmak zorundayım. Burada da amele olup Musul’daki aileme para gönderiyorum,” dedi.

Mervan Kerkük’te tek başına yaşıyor. 2014 yılı ortasında DAEŞ’un Musul’a gelmesinden sonra Musul’u terketti. Ama ailesi Musul’da kaldı.

Mervan, ”Geçen yıllar gibi bu yıllarda da iş ile okul arasındaki balansı tutabildim. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıfları fakültesinde birinci olarak bitirmiş,” diye konuştu.

DAEŞ gelişinden önce, Mervan Kerkük üniverstesinde öğrencniydi. DAEŞ’in gelişinden sonra, Mervan Kerkük’te kalmaya karar verdi. Üç yıldır öğrenci yurdunda yaşıyor ve orayı terketmemiş.

Mervan, ”DAEŞ teröristleri gelişiyle beraber, iş yerleri, berberler ve salonlar kapatılıyordu. Müzelere yıkılıyordu, camiler değiştirliyordu. Orada hayatın çok zor olacağını anladım ve Kerkük’e gelmeyi karar verdim,” diye konuştu.
Mervan, öğrenci yurdunda yaz sıcağı ve kış soğunu giderdi. O bütün işlerini kendisini yapıyor. Yemek yapmak, çamaşır yıkamak ve temizlik işlerini de kendisi yapıyor. Cuma ve Cumartesi gibi tatil günlerinde de ameleye gidiyordu.

Öğrenci yurdunda kaldığı sürede birçok işi yapmış. Amele olmakla beraber, restoranlarda garsonluk yapmış ve parklarda da temizlikçi olarak çalışmış.

Mervan, ”Bir parkta iş buldum. Her gün akşam gidip sabah saat 4’te dönüyordum. Üç saat sonra da üniversiteye gidiyordu. Bazen iki saat sonra gene ameleye dönüyordu,” diye konuştu.

Mervan’ı rahatsız eden şey de ailesinden uzak olmasıdır. Musul’un kontrol edilmesine rağmen, o hala Kerkük’te kalmış.

Mervan çok büyük zorluklardan sonra birincikikle üniversiteyi bitiridi ama gelecekle pek umutlu değlldir. Birinci olması hayatına bir değişiklik getirmedi. Yeniden kalemi bırakıp işçilik malzemelerini eline aldı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14446

Photo Gallery

303 views
Print This Post Print This Post