Kerkük İl Meclisi referandum kararına tepkiler çığ gibi

Posted: August 30, 2017 at 12:17 am

Kerkük İl Meclisi, 25 Eylül’de yapılması beklenen Kürdistan bağımsızlık referandumuna katılma kararını aldı.

Toplatnıda, çoğunluğu Kürtlerden oluşan Kardeşlik Grubu katıldı. Kürdistan referandumuyla ilgili oylamada, katılanların çoğunluğu evet cevabı verdi.

İl Meclisi toplantısı, Türkmen ve Arap gruplar tarafından boykot edildi.

Karardan hemen sonra, Kerkük İl Meclisi’ndeki Türkmenler bir basın toplantısı düzenleyerek kararı kınadı.

Basın toplantısında, Türkmen partilerin birlikte yazdığı bir açıklama okundu. Açıklamada, ”Kerkük İdaresi ve Kardeşlik Grubu bu karar ile birlikte Kerkük’ü akıbeti hiçkimseye hayırlı olmayan bir serüvene sokmuştur. Bu karar tek grup tarafından alınmış uzlaşıya karşı bir karardır,” diye yazdı.

Tüm yasal haklarını kullanacaklarını söyleyen Türkmen partiler, Irak başbakanından kararı reddetmesini ve iptal etmesini talebinde bulundular.

Türkmen partiler ayrıca Kerkük halkını referandumu boykot etmeye çağırdı.

Öte yandan, Kerkük Arap Meclisi, Kerkük İl Meclisi’nin kararını redderek kararı yasadışı olarak tanımladı.

Salı akşamı yayınladığı açıklamaya göre, Kerkük Arap Meclisi, Kerkük halkının bir bölümün henüz DAEŞ otoritesi altındayken böyle bir kararın alınmasının yanlış olduğunu yazdı.

Açıkalmada, Kerkük Arap Meclisi, Kardeşlik Grubunu uzalşı ruhunu zedelemekle suçluyor, Irak Başkanlığı ve tüm siyasi partilerin karara karşı durmasını talep etmiş.

Irak hükümeti sözcüsü de, Irak hükümetinin Kerkük ve Kürdistan bölgesinde referanduma karşı olan tavrını yeniledi.

Sad Hadisi, Irak Başbakanı Hayder El Abadi’nin sözcüsü, Kerkük’ün Kürdistan bölgesinin bir parçası olmadığını ve Irak merkez hükümetine bağlu olduğunu söyledi.

Hadisi, ”Anayasayla bağdaşmayan her hangi bir adıma karşıyız ve reddediyoruz,” diye açıkladı.

Dış ülkelerinden ilk tepki de Türkiye’den geldi. Kararın alınmasından kısa bir süre sonra, Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü çok sert bir açıklama yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığının yayınladığı açıklamada, Kerkük’te referandum kararının yanlış kararlar zinciresininde yeni bir halka olarak tanımladı.

Eylül’de referandumun kendi kendisinde yanlış olduğunu vurgulayan Türkiye Kerkük’ün bu sürece dahil etmesini de Irak anayasasına karşı olduğunu söyledi.

Türkiye DIşişleri bakanlığı, Kürdistan bölgesinin bu tutumunun bölgedeki barış ve istikrara hizmet etmediğini savundu. Uluslararası toplumun da bu kararı kabullenmeyeceklerini iddia etti.

6 Temmuz’da, Mesut Barzani başkanlığında, 15 Kürdistan bölgesi siyasi partisi 25 Eylül’de Kürdistan bağımsızlık referandumu kararını aldı. Gorran Hareketi ve İslami Cemaat partisinin boykot ettiği karara, ABD, AB, Türkiye ve İran gibi birçok ülkeden tepki aldı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14456

Photo Gallery

268 views
Print This Post Print This Post