Havice operasyonu ile ilgili flaş gelişme

Posted: August 31, 2017 at 11:22 pm

Irak savaş uçakları binlerce bröşürü Havice semalarında bıraktı. Bröşürlerde halka mektub bırakarak ”Geliyoruz Havice” operasyonunun pek yakın olduğunu yazdı.

Irak Harp Şebeksi’nin yayınladığı açıklamaya göre, Perşembe günü binlerce brüşörü Havice semalarında bıraktığını açıkladı. Yazılarda Musul’dan sonra Havice’nin de DAEŞ kontrolünden çıkarılacağını açıklamış.

Havice ilçesi Kerkük’ün güneybatısından 55 km uzaklığında. Zap, Riyaz, Abasi, ve Reşad nahiyeleri beraber Kerkük ilinin 32% oluşturan Havice ilçesi 2014 yılı ortasından DAEŞ kontrolündedir.

”Geliyoruz Havice” operasyonu adına atılan yazılarda vatandaşlardan birlikte kalmalarını ve DAEŞ karargahlarından uzak durmalarını talep edilmiş.

Mektuplarda, çok yakın zamanda Havice’den kaçmak için oluşturulan güzergahlar ile ilgili yeterli bilgiler verileceğini yazılmış.

Musul operasyonundan sonra, Kerkük yetkilileri ve Arap aşiretleri birçok defa Havice operasyonun yapılmasını istedi. Ama Irak hükümeti Telafer’e öncelik verileceğini açıkladı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14464

Photo Gallery

206 views
Print This Post Print This Post