Kerkük’te sinema dökümü: Yedi sinemadan hiçbirisi kalmamış

Posted: September 3, 2017 at 1:03 pm

Kerkük’te sinema salonu kalmamış. Bütün sinema salonları araba garajına ya da AVM’ye dönüşmüş. Sanatçılar da bu durumdan rahatsız.

eski Hemra sinemasi garaj olmus

 

Geçmiş yuzyılın yetmişli yıllarında Kerkük dünya filimlerinin izlendiği ve konuşulduğu bir yerdi. Yedi sinema Kerkük’te devamlı çalışıyordu. Birkaç yıl önceye kadar bu durum sürdü. Şuanda sinema salonları kilitli.

Zanyar Cuma, tiyatrocu, sinema salonlarının kapatılmasına Kerkük idaresini sorumlu tuttu. Zanyar, tiyatronun partiler tarafından kontrol altına alındığını savundu.

Zanyar, ”Geçmişte sinemalar özel sektöre aitti ve hükümet ise onlara destek veriyordu. Pahalı olan filimleri hükümet onlara bedav veriyordu onlar da çok ucuz bir fiyata vatandaşlara izlettiriyordu,” diye konuştu.

Zanyar, bir şekilde hükümete bağlı olan Sinema Salahaddin’in hiçbir şekilde kapatılmaması gerektiğini ama kapatıldığını söyledi.

Salahaddin Sineması Cumhuriyet caddesinde mobiliye dükkanına çevirilmiş. Hemra Sineması da araba garajı olmuş. Kale karşısındaki Heyyam sineması da parka dönüşmüş. Alemeyn sineması da vakıf olmuş. Kale, Atlas ve Gazi sinemaları da alış veriş merkezine dönmüş.

Salahadin sineması iş yeri ve mağazaya dönmüş

Sanatçı Havar Farıs Güzel Sanatlar Enstitüsü mevuzunudur. O da sinemaların bu durumundan pek rahatsız.

Havar, ”Tiyatro gruplarının işlerini sergileyebeilecek bir yer kalmamış. Her zama onun bunun elini öpmekle bir yer buluyorlar,” diye konuştu.

Zahir Şukur, yazar ve sinema izleyicisi, KirkukNow’a, ”Irak’taki siyasi değişimle beraber sinemaların da durumu kötü oldu özellikle İran ve Irak savaşıyla beraber,” diye konuştu.

Zahir, dünyada ve Irak’ın başkenti olan Bağdat’ta sinemaların geliştiği bir dönmede Kerkük’te sinemanın yeri kaybettiğini söyled.

Zahir, ”Halk ise artık filimleri izlemek için DVD ve internete başvuruyor. Ama hiçbirisi sinemanın yeri almaz,” dedi.

Kerkük idaresinden umutları kestiği için, sanatçılar özel sektördeki sermaya sahiplerine yöneldi.

Nejad Necim, oyuncu ve Havar Tiyatro Grubu sorumlusu, KirkukNow’a, ”Geçmişte diğer şehirlerden filim izlemek için Kerkük sinemalarına geliyorları ama şuanda bütün sinemaların kapısı kapalı,” diye konuştu.

Heyyam sinemasi bahçe olmuş

Şivan Davudi, Irak parlamentosu kültür komitesi başkanı, KirkukNow’a, ”Kerkük’te sinema geçmişi çok eski ve çok güzeldir. Ama maalesef şuanda tek bir sinema yok. Şuanda büyük AVM’lerin inşa edilmesi için sinema salonun olmasının bir koşul olarak konulmasını önermişiz,” diye konuştu.

Davudi, sinema sahiplerinin finansal nedenileryie sinemalarını başka iş yerlerine çevirdiğini de söyledi.

Kerküklü parlamento üyesi, çözümün hükümetin sinemalar sanata dayalı bir felsefeye sahip olduğunu da vurguladı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14467

Photo Gallery

313 views
Print This Post Print This Post