Necmettin Kerim ‘Türkmen ve Arapları kovacağız’ dedi mi?

Posted: September 5, 2017 at 11:08 am

Geçen Salı günü Kerkük’ün Kürdistan bağımsızlık referandumuna katılıp katılmayacağını belirlemek için Kerkük İl Meclisi toplandı. Türkmen ve Arapların boykot ettiği toplantıya Necmettin Kerim, Kerkük Valisi, katıldı. Vali’nin açık mikrofon gafı da tartışma konusu oldu.

Türkmeneli televizyonu, Necmettin Kerim’in ”Ondan sonra onları kovacağız” dediğini ve bu sözlerle Türkmen ve Araplar kastettiğini iddia etti.

İki dakikalık raporda, Türkmen kanalı, Necmettin Kerim’in Kerkük İl Meclisi başkanı Rebvar Talabani’ye fısıldayarak ”Ondan sonra onları kovacağız” dediği bir klip yayınladı.

Raporda, Vali’nin kimi kastettiğini sorgulayarak, referandumdan sonra Türkmen ve Arapları kovacağını kastettiğini iddia etti.

Necmettin Kerim’in ofisinden çıkan bir açıklamada, bu iddiayi tamamen reddeti.

Vali, ”Bazı medya kuruluşların Türkmeneli televizyonun raporuna dayanarak yayınladığı haberler gerçek dışıdır. Hiçbir şekilde Sayın Vali Arap ve Türkmen gazetecilerini kovmak ile ilgili bir şeyi söylememiş,” diye yazdı.

Türkmeneli raporu gazetecileri değil tüm Arap ve Türkmenleri kastettiğini vurgulamıştı.

Vali’nin açıklamasında, ”Bazı İl Meclisi üyeler, sayın Vali’ye, toplantıya katılmak istediklerini ama bazı medya kurulşların onlara saldıracağı korkusundan katılmama kararı verdiklerini söyledi. Sayın Vali de toplantı sırasında gazetecileri salondan uzaklaştıracağını ve toplantıdan sonra basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledim,” diye yazdı.

Kerkük Valilği, bu haberi yayınlayan medya kurulşlarını da mahkemeye vermekle tehdit etti.

Necmettin Kerim’in mensup olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne yakınlığıyla bilinen MilletPress sitesi, Türkmeneli’nin yayınladığı raporuna dayanarak haberi paylaşmıştı. Raporda, Celal Talabani’nin Türkmen ve Arapların Kürtlerin ortağı olduğu siyasetini uyguladığını ve Necmettin Kerim’in söylediklerinin Talabani’nin siyasetine ters düştüğünü açıkladı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14470

Photo Gallery

564 views
Print This Post Print This Post