Havice: DAEŞ’in son Irak kalesi

Posted: September 7, 2017 at 12:59 am

Kerkük’ün güneybatısından 55 km uzaklığındaki Havice, hala DAEŞ’in kontrolunde bulunan Irak’ın en büyük ilçesidir. 2014 yılı ortasında DAEŞ’in kontrolüne düşen Havice ve nahiyeleri, Kerkük ilinin 32% oluşturuyor.

1961 yılında bir cumhuriyet kararnamesiyle ilçe yapılan Havice’nin nufüsünün çoğunluğu Sunni Araplardan oluşuyor, bir Kürt azınlığı da vardır.

Ubeyd, Cibbur, Şemer, Nimeyi, Dilemi ve Hedidi aşiretleri Havice’de bulunuyor. Havice nufüsü 2014 verilerine göre 320 bin vatandaştır.

Havice, Irak’ın en önemli ziraat bölgelerinden sayılyor. Sebze üretiminde ilk sıralarında geliyor. Buğday ve arpa en çok üretilen ürünler arasında geliyor.

Nufüsün çoğu ziraat ile meşgüldür. Küçük Zap nehri Havice’den geçiyor. BU da Havice toprağının ziraata uygun olmasına neden olmuştur.

Baas rejiminin 2003 yılında yıkılmasıyla beraber, Havice başta olmak üzere Kerkük’ün güneydoğu bölgeleri farklı silahlı grupların faaliyet merkezi haline döndü. Nekeşebendi ve Al Kaide gibi örgütler, patlama ve türlü saldırılar yoluyla Irak emniyet güçlerine saldırmak için bu bölgeleri kullanıyordu.

Havice halkı, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye karşı 2013 baharında birkaç haftal süren kalabalık gösteriler düzenledi. Halkın bir isteği terör şüphesiyle tutuklanan yüzerlerce kişinin tahliyesiydi.

23 Nisan 2013 tarihinde, Irak ordusu Havice’nin gösteri meydanına saldırdı. Saldırıda 30 kişi hayatını kaybetti 110 kişi de yaralandı.

2014 yılı ortasında, birkaç saat içerisinde, Havice ile nahiyeleri, DAEŞ kontrolüne düştü.

35 bin Havice ailesi Kerkük’e avare oldu. Kerkük idaresi verilerine göre, Havice halkı DAEŞ tarafından türlü işkencelere maruz kalmıştır.

Havice halkı ve aşiretleri ile Kerkük idaresi defalarca Havice’yı DAEŞ’tan geri almak için Havice operasyonunu talep etmiştir ama şuanda Havice hala DAEŞ’in kontrlünde olan son Irak ilçesidir.

31.8.2017 tarihinde, Irak savaş uçakları Havice operasyonun çok yakın olduğunu analatan buröşörlerı havadan Havice halkına attı. DAEŞ’in son kalesi olması nedeniyle, Havice operasyonun her anda başlayabileceği tahim ediliyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14473

Photo Gallery

300 views
Print This Post Print This Post