Heşdi Şabi: Tuzhurmatu’da referanduma karşıyız

Posted: September 7, 2017 at 1:14 am

Tuzhurmatu İlçe Meclisi, ilçenin Kürdistan bağımsızlık referandumunda kaıtılıp katılmayacağıyla ilgili hala bir karar almamış. Kürtler ilçenin referandumda katılmasında israrcı olurken, Heşdi Şabi böyle bir adıma olmulu bakmıyor.

Tuzhurmatu ilçesi, Salahadin ilindeki tek tartışmalı bölgedir. Nufüsü Kürt, Türkmen ve Araplardan oluşuyor. Etnik grupların farklı göürüşleri nedeniyle referandum kararı hala belli değildir.

Şelal Abdul, Tuzhurmatu kaymakamı, KirkukNow’a, ”Şuana kadar Kürt siyasi liderliği tarafından Tuzhurmatu’unun referandumda katılmasıyla ilgili bir karar alınamamış ama ilçedeki Kürtler referanduma katılmak istiyor” diye açıkladı.

Tuzhurmatu kaymakamı ayrıca Tuzhurmatu ilçe meclisinden referandum ile ilgili karar almasını talep ettiklerini ve meclisin bu konuyla ilgili toplanacağını söyledi.

Şelal Abdul, Tuzhurmatu’nun referanduma katılması durumunda şiddet olayların yaşanmasından kaygılı olmadığını da söyledi. Kaymakam bunun nedenini İlçe Meclisinde Araplar ve Türkmenlerin de olduğuna bağlandı.

Tuzhurmatu’da Bağdat tarafından desteklenen Türkmen Heşd kontolündedir onlar da referanduma karşıdır.

Ali Haşimi, Tuzhurmatu ilçesi Heşdi Şabi güçleri sözcüsü, KirkukNow’a, ”Referandum aslında anayasaya karşı olan bir konu. Hiçkimse Tuzhurmatu’nun geleceğini böyle bir referandumda karar veremez,” diye konuştu.

Haşimi, ”Biz bo konunun Tuzhurmatu İlçe Meclisi’nde tartışılmasına karşıyız. Referandum Tuzhurmatu’da yapılırısa, güvenlik sorunları yaşanabilir” dedi.

Geçen Nisan ayında, Heşdi Şabi ile Peşmerge güçleri arasında kanlı çatışmalar yaşanmıştı. Çatışmalarda her iki taraftan onlarca kişi hayatını kaybetti.

Heşdi Şabi sözcüsü, Tuhzurmatu’da kararların uzlaşmayla alınmasının gerektiğini de vurguladı.

6.7.2017 tarihinde, Mesut Barzan’nin başkanlığında toplanan 15 Kürdistan bölgesi partisi, 25 Eylül’de Kürdistan bağımsızlık referandumunun yapılmasına karar verdi. Karardan sonra içten ve dışarıdan büyük tepkiler geldi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14478

Photo Gallery

321 views
Print This Post Print This Post