Türkmenler Kürdistan referandumunu boykot edecek

Posted: September 10, 2017 at 3:11 pm

Türkmen partileri 25 Eylül’de yapılması beklenen referandum ile igili diyaloğa açık olduklarını açıkladı.

Erşat Salihi, Irak Türkmen Cephesi Başkanı, Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında ”Biz diyaloğa ve müzakereye hazırız ama 25 Eylül’den sonra değil,” dedi.

Salihi, ”Bağdat’ta Kürt heyeti ile bir araya geldik. Biz net tavrımızı onlara aktardık ve referandum kararından vazgeçmelerini istedik,” diye açıkladı.

Salihi’nin üye olduğu Irak parlamentosunun tavrıyla da ilgili, Türkmen Cephesi başkanı, ”Şuana kadar parlamento referandum ile ilgili net bir duruşu yoktur. Ama tüm siyasi grupları bazı Kürt partileri de dahil olmak üzere referanduma karşıdır. Bence gelecek günlerde Irak parlamentosu ve hükümetinden daha net tavırlar göreceğiz,” diye açıkladı.

Basın toplantısında katılan Türkmen partileri, Irak Türkmen Cephesi, Türkmeneli, Türkmen Adalet Partisi, Türkmen Karar Partisi, Hak partisi, Vefa Partisi, Türkmen İslami Birliği ve Türkmen Milli Partisi oldu.

Erşat Salihi ayrıca Türkmenlerin referandumun meşruiyetini tanımadıklarını ve boykot edeceklerini açıkladı.

Barzani’in başkanlığında toplanan Kürdistan siyasi partileri, 25 Eylül’de ‘tartışmalı bölgeleri’ de kapsayacak referandum kararını aldı. Karardan sonra Irak hükümeti başta olmak üzere bir çok ülkeden tepki geldi. Bazı tartışmalı bölgeler Kürt Peşmerge tarafından kontrol edilirken Mendeli, Sadiye, Bedre ve Cesan gibi bölgeler Irak hükümeti kontrolü altındadır.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14484

Photo Gallery

315 views
Print This Post Print This Post