Referandum gerginliği Mendeli’ye sıçradı

Posted: September 14, 2017 at 3:29 pm

25 Eylül’de yapılması beklnene Kürdistan bağımsızlık referandumunun ateşi Bağdat ve Erbil arasında tartışmalı bölgeler olarak bilinen bölgelere sıçradı. Bu bölgeden de ilk yeri Mendeli olarak seçti.

Mendeli, Diyale iline bağlı ve il merkezinden 93 km uzaklığındadır.

Nufüsü Kürt, Arap ve Türkmenlerden oluşan Mendeli, 1947 yılında ilçe yapıldı. İlçe yapıldıpında Mendeli’nin nufüsü 52 bine ulaşmıştır.

1987 yılındai Sadam Huseyn rejiminin aldığı bir kararıyla, Mendeli’yi ilçeden nahiye yaptı.

Şuanda da nahiye olan Mendeli, sadece birkaç kilometre İran sınırlarından uzaktır. Diyale’nin merkez ilçesi olan Bakube’den 93 km uzaklığındadır. Bedre ve Cesan da Mendeli’ye bağlıdır.

Cemil Bey Kalesi, Boyağı, Kalem Haç, Küçük Pazar ve Büyük Pazar mendelinin en önemli mahallelerindendir.

Cickan, Temirhan tepesi, ve Doçka Mendeli’nin tarihi eserleri arasında yer alıypr. Ziraat ve bağcılık halkın en önemli gelir kaynaklarındandır.

Mendeli devamlı farklı etnik grupların çekiştiği bir bölge olmuştur. Irak anayasası 140 maddesine göre, Mendeli tartışmalı bölgeleri kapsamındadır.

Irak Kürdistan bölgesi kendisini nahiyenin sahibi olarak biliyor. Bundan dolayı Irak hükümeti ile sorun yaşıyor. Kürt siyasi liderliğinin slogalnarından birisi ”Mendeli, Bedre ve Cessan’dan Zaho’ye kadar Kürdistan sınırıdır”

1968 ve 2003 yılları arasında, Sadam rejimi, Kürt ve Türkmen vatandaşlara karşı zorunlu göç ve Araplarştırma siyasetini uyguladı.

2003 yılıdnan sonrai Kürtler nahiyenin idaresini ele aldı. Nahyiye müdürü ve nahiye meclis başkanı Kürtlerden oldu. Diyale’nin diğer bölgelerin tersine, Mendeli’ye DAEŞ savaşı ulaşmadı.

Diğer bölgelere göre uzlaşı içinde yaşayan nahiye, nahiye meclisinin Kürdistan bağımsızlık referandumuna katılma kararıyla birlikte sorunları çıktı

Geçen haftada, Mendeli, 2003 yılından beri en çok gergin günlerinden birisini yaşadı. Heşdi Şabi üyeleri silah zoruyla nahiye meclisi üyelerini kararından pişman etti. Nahiye ve belediyebaşkanlarını da işlerinden kovdu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14490

Photo Gallery

165 views
Print This Post Print This Post