Peşmerge yetkilisi: Irak ordusuyla savaş çıkmayacak

Posted: October 2, 2017 at 3:16 pm

Cebbar Yaver, Peşmerge Bakanlığı Genel Skreteri, Bağdat ve Erbil arasındaki gerilimin Peşmerge ve Irak ordusunun ilişkillerini etkilemediğini ve onların arasındaki koordinasyonun kendisi gibi devam ettiğini açıkladı.

Yaver’in açıklamaları, Cumartesi günü Irak ordusu ve Peşmerge’nin Havice ile ilgili olan anlaşmasının iptal edildiğine dair gelen haberlerden sonra geldi.

Yaver, ”Irak ordusu ve Peşmerge arasındaki Havice anlaşması olduğu gibi gerçekleştirilmiştir. Anlaşmaya göre, Peşmerge Havice operasyonuna katılmayacaktır,”diye açıkladı.

Geçen günlerde, Irak Savunma Bakanlığından Erbil’e iki delegasyon geldiğini, Peşmerge’nin DAEŞ’e sızma imkanı vermemesini ve onlara lojistik destek sağlamasını istediğini, Peşmerge’nin de bunu yerine getirdiğini söyledi.

Yaver, Peşmerge’nin kendi sınırlarını kontrol ettiğini, Havice’de de 45 km DAEŞ’tan uzak olduğunu söyledi.Yaver, ”Bundan böyle, DAEŞ değil Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçleri Peşmerge’nin karşısında olacak,” diye söyledi.

Yaver, Peşmerge ve Irak ordusu arasında çatışma ihtimalinin olmadığını, Erbil’deki müşterek operasyon merkezinde Irak ordusu subayların olduğunu, Irak ordusunun hala Mahmur’da olduğunu da hatırlattı.

Yaver, saat başı Peşmerge ve Irak ordusu arasında ilişkilerin olduğunu söyledi.

Yaver,Iral büyük Şia mercii Ali Sistani’nin demeçlerine vurgu yaparak, sorunun silahlı boyuta gitmeyeceğini söyledi.

Peşmerge bakanlığı yetkilisi ayrıca referandumun Peşmerge’nin ABD başkanlığındaki koalisiyon tarafından gelen desteği de etkilemediğini de açıkladı.

Barzani’in başkanlığında toplanan Kürdistan siyasi partileri, 25 Eylül’de ‘tartışmalı bölgeleri’ de kapsayacak referandum kararını aldı. Karardan sonra Irak hükümeti başta olmak üzere bir çok ülkeden tepki geldi. Bazı tartışmalı bölgeler Kürt Peşmerge tarafından kontrol edilirken Mendeli, Sadiye, Bedre ve Cesan gibi bölgeler Irak hükümeti kontrolü altındadır.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14578

Photo Gallery

314 views
Print This Post Print This Post