Irak bayrağının olmadığı Irak eski cumhurbaşkanı cenaze töreni

Posted: October 7, 2017 at 3:09 pm

”Ben Irakçı değili ama keşke Mam Celal’in naaşı Kürdistan brayrağıyla beraber Irak bayrağıyla da sarılsaydı,” bunlar Suleymaniye’de yaşayan Kürt avukat Şiya Muhammed’in sözleridir.Şiya Irak bayrağının olması ‘ateşe su dökebilirdi’ dedi siyasi gerilimi kastederek.

Şiya Muhammed’in sözleri Mam Celal Talabani’nin cenaze töreninden bir saat sonra geldi.

Salı günü 84 yaşında hayata veda eden Mam Celal Talabani, Cuma günü Berlin’den Suleymaniye’ye getirldi.

Şiya Muhammed, ”Irak Cumhurbaşkanı olana kadar Mam Celal çok yoruldu, orada Irak bayrağı da olabilirdi,” diye konuştu.

Cenaze törenine, birçok yabancı ülke temsilcisi de katılmıştı.

Irak bayrağının olmamasına karşı bir tepki olarak, bazı Irak TV kanalları canlı yayını durdurdu. Halbuki merasimde Irak Başbakan İbadi’nin özel temsilcisi, ve diğer Iraklı yetkililerde bulunuyordu.

Hiwa Cemal, Rudaw TV kanalında sunuculuk yapan bir gazeteci, Irak kanallarının önemi olmadığını söyledi

”Biz kendi kanllarımızın olmadığı zaman böyle bir karar alınsdaydı önemi olurdu ama şuanda bir önemi yok,” diye açıkladı.

Talabani’nin naaşında Irak bayrağının olmaması kararı kim tarafından alındığını hala bilinmiyor ama Irak ve Kürdistan arasındaki gerilim sırasında gelen bu olay gerilimin daha tırmandırmasına neden olabileceğinden korkuluyor.

Irak Başbaknaı İbadi, geçen Pazar, referandumun iptal edilmediği sürece diyalogun olmayacağını da söylemişti.

Irak’ın seçilmiş ilk Irak cumhurbaşkanı olan Talabani’nin ölümünün Erbil ve Bağdat arasındaki soğukluğun giderilmiesine neden olacağına umutlar vardı ama dünkü bayrak olaydan sonra bu umutlar azaldı.

Kemal Reuf, bir Kürt gazeticisi, referandumun Kürtleri bir araya getiremediğini ve Talabani’nin cenaze töreninin de diyaloğa sebep olmadığı için üzüntüsünü belirtti.

Reuf, ”Biz oyunu iyi oynayamadık. İlişkileri daha da kötüye götürdük,” diye açıkladı.

Şuana kadar Irak’ın resmi makamlardan bir tepki gelmemiştir. Kubat Talabani, Mam Celal’in büyük oğlu ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başbakan yardımcısı yayınladığı konuşmasında, Mam Celal’in tüm Kürt halkı ve tüm Iraklıların ortak değeri olduğunu vurgulamıştı.

Kubat, ”O ailesinden daha çok Irak ve Kürt halkının kaygısıya yaşıyordu,” diye konuştu.

Şiya Muhammed, Talabani’nin bir devlet lideri değil parti lideri olarak son yolculuğuna götürldüğünü ve tarihin bunu unutmyacağını söyledi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14591

Photo Gallery

366 views
Print This Post Print This Post