DAEŞ’tan kalan kimliksiz bir nesil

Posted: October 8, 2017 at 4:19 am

Herkes DAEŞ’in nasıl bir kimliğe sahip olduğunu biliyor, ama DAEŞ üyelerinden kalan yüzlerce kimliksiz çocuğun geleceğini belli değildir.

Helave Ömer, 28 yaşında Havice’den avare olan bir kadın. Bir çadır yakınında iki çocuğuyla beraber çaresizlikle beklemektedir. Helave’nin dramı DAEŞ’in 2014 yılı ortasında Havice’ye gelmesiyle başliyor. Bir amcaoğlunun talebini reddetmeyerek evlendi. Ama şuanda o evillikten kalan iki kimliksiz çocuk var.

Helave, çocuklarına kimlik çıkarabilmesi için iki şahide ihtiyacı var, ama kimse ona şahitlik yapmayı istemiyor.

Helave, ”Amcaoğlumu beğenmiyordum. Sarhoştu, çok agresifti. Ama DAEŞ geldiğinde DAEŞ’e katıldı. 2014 yılında bir DAEŞ grubuyla beraber babamın evine saldırdı ve beni zorla aldı,” diye konuştu.

Avare olmaktan önce, Helave babasının evi bulunan Havice’den iki kilometre uzaklığında bulunan bir köyde yaşıyordu.

Helave, ”Amcaoğlum babamı ve erkek kardeşlerimi ölümle tehdit etti. Onlara razı olsalar da olmasalar onun beni alacağını söyledi. Bir çare kalmamıştı. Geceye beni Havice’de bulunan bir arkadaşının evine götürdü. Ertesi gün Havice’nin Şeriat Mahkemesinde benimle evlendi,” diye konuştu.

2016 yılı sonlarında, Helave’nin kocası bir hava saldırıında hayatını kaybediyor. Helave de iki çocukla beraber kalıyor.

Helave ile iki erkek çocuğu Ebu Bekir ve Ömer, kocasının ölümünden bir ay sonra, 25 kilometrelik yolu yaya olarak katederek Peşmerge mevzilerine ulaştı oradan da Leylan kampına nakledildi.

Helave, ”Biz ölümden kurtulduk ama şuanda nasıl yaşayacağımızı bilmiyoruz. Çocuklarımızın geleceği yok,” dedi.

Helave, ”Babam annem ve ailemin haberini bilmiyorum bu kampta da kimse
bana şahit olmak istemiyor. buraya gelen kurumlar yolundan birşeyler yapmak istedim ama sonuç çıkmadı,” dedi

Sekine Muhammed Ali, Musul’da kimsesiz çocuklar için çalışan bir komitenin başkanıdır. Sekine, ”Kamplarda babası DAEŞ olan ve şuanda kimliksiz olan 1000 çocuktan fazla vardır. Irak hükümeti bunu halletmeli” dedi.

Bu komitenin KirkukNow’a verdiği verilere göre, Hamam Alil kampında 600 çocuk var, Musul Çocuk Evi’nde 55 çocuk var ve Sekine tarafından yönetiliyor. Geyyare kampında 200 çocuk, Hasan Şam kampında da 55 çocuk var

Sekine, ”Amerikalıların DAEŞ üyelerinin eşlerine özel olan bir kampı vardır orada da kimliksiz çocuklar var,” diye konuştu.

Merve Haris, 32 yaşında, babası DAEŞ olan iki yaşındaki çocuğun geleceğini bilmeyen başka bir annedir.

Merve, ”DAEŞ daha önce Sahve güçleri üyesi olan kocamı idam ettiler ve beni de zorla bir DAEŞ ile evlendirdiler. Ondan bir çocuğum oldu,” dedi.

Merve, birinci kocasından iki çocuğu var ve onların Havice mahkemesinden çıkarılan kimlikleri var, ama ikinci kocasından olan çocuğun kimliği yok kimse de ona tanıklık yapmıyor.

Çocukların bir kısmı hem annesi hem de babası belirsiz.

Irak Kimlik Yasaına göre, babası ya annesi Iraklı olan bir kişi Iraklı sayılır. Aynı yasaya göre ”Babası ya da annesi olmayan ve kimliksiz olarak bulunan bir çocuk ise tersi ispat edilmediği sürece Iraklı sayılır,” diyor.

Civan Hasan, Kerkük İl Meclisi İnsan Hakları Komitesi Başkanı, ”Bu DAEŞ’in Irak’a getirdiği başka bir beladır. Şuana kadar bir çare bulunmamış,” dedi

Civan Hasan, bu sorunun çözmesi için parlamentonun özel bir yasayı çıkarmasının gerektiğini söyledi.

Civan Hasan, bazı verilere göre üç binden fazla kimliksiz çocuğun avare kamplarnda olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Nineva İl Valisi danışmanı olan Sekine Muhammed, bu çocukların kamplardan çıkarılması ve özel merkezlerde eğitilmesi için çabaların başlatıldığını söyledi.

Bu raporda isimleri geçen Helave ve Merve’nin adları kendi isteği üzerine gerçek değildir.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14595

Photo Gallery

268 views
Print This Post Print This Post