Referandum süreci fiyatları etkiledi

Posted: October 10, 2017 at 2:50 am

Kürdistan bağımsızlığı referandumu nedeniyle ortaya gelen belirsizliklerden dolayı, Kerkük’teki vatandaşlar mağazalardan gıda maddeleri yoğun şekilde satın aldığı için fiyatlar yükseldi. Kerkük idaresi de fiyatların kontrol edileceğini söylüyor.

Referandumdan sonra, Irak merkez hükümeti ve komşu ülkelerden gelen sınır kapatma tehditlerinden sonra, Kerkük vatandaşları mağazalara yöneldi. KirkukNow’un yaptığı takibe göre, bu yoğun ilgi, fiyatların yükselmesine neden olmuştur.

Jino Mahmut, Kerkük’te yaşayan bir vatandaş, Kerkük’te gereken gıda maddelerde gelebilecek kısıtklık korkusuyla çok fazla gıda maddesini aldıp depoladığnı söyledi.

En son çıkardığı kararlarda, Irak hükümeti, Irak’ın komşu ülkelerinden referandumun yapıldığı bölgelere karşı sınırların kapatılmasını istemişti.

Kawe Sabir, bir gıda naklı şirketi muahasebicisi, KirkukNow’a, ”Referandumdan önce gıda maddelerin fiyatları daha ucuzdu. Un 22 bin dinardan 26 bin dinara çıkmıştır. Satmak ise daha azalmıştır çünkü birçok vatandaş topluca almıştır maddeler,” dedi.

KirkukNow’un yaptığı takibe göre, 50 kilo şeker, 36 bin dinardan 47 bin dinara çıkmıştır. Zeyit yağı fiyatında 3 bin dinar yükseliş yaşanmıştır. Bir karton domates salçası da 2 bin dinar yükselmiştir. diğer maddelerde de 500 dinar ile 3 bin dinar arasında yükseliş yaşanmıştır.

Sınır kapılarının kapatılması, sadece petrol ihracatı için değil, gıda ve besin maddelerinin de alındığı kapılardır. Kapatılma kaygısı da vatandaşları etkilemiştir.

Bazı esnaf, fiyatların yükselişinin nedeni vatandaşlardan artan ilgiye bağladı.

Seyid Necim, esnaf, Bağdat’tan malzelemerin gelmediği için Türkiye’den aldığ ve fiyatlara nakliyat ücretini arttırdığını söyledi.

Zuheyr Muhammed, bir mağazacı, daha önce TIR’ların Türkiye’den ve Iran’dan Kerkük’e kadar malzemeleri getirdiğini ama son günlerde Zaho’ya kadar geldiğini ve oradan diğer arabalar araclığıyla Kerkük’ge getirildiğini söyledi.

Zuheyr, ”Bazı aileler, 300 kilo pirinç ile 100 kilo zeytin yağını almıştır,” dedi.

Kamil Saleyi, Kerkük kaymakamı, bu konuyla ilgili KirkukNow’a konuştu.

Saleyi, ”Fiyatlarda çok büyük bir artış yaşanmadı. Nakiyat ücretleri nedeniyle birkaç bin dinar artış yaşanmıştır. Ama gereken malzemeler gereken miktarlarda vardır,” dedi.

Saleyi, gerektiği anda, fiyatlara kontrol koyacağını da açıkladı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14600

Photo Gallery

282 views
Print This Post Print This Post