Heşdi Şabi: Kardeş kavgası olmayacak

Posted: October 13, 2017 at 5:59 am

Heşdi Şabi’nin Kerkük’teki iki kumandanı hiçbr şekilde savaşa girmeyeceklerini ve diğer gruplarla kardeş gibi yaşacağını açıkladı.

Zeki Muratlı, Taze ve Beşir’den sorumlu olan Heşdi Türkmen 16. Tugay komutanı, KirkukNow’a, ”Hiçbir şekilde Taze ve Beşir’e askeri harekat olmamıştır. Sadece Havice savaşına katılan güçler arasında görev değişimi olmuştur,” dedi.

Muratlı, ”Hiçbir şekilde bu güçler kardeş savaşında kullanılamayacaktır. Biz bu şehirde kardeşçe yaşıyoruz. Tüm Kerkük halkından talebim kendlerini bu tür iddialardan uzak tutmaktır,” dedi

Ali Hüseyni, Kuzey Irak cehphesindeki Heşdi Şabi güçleri sözcüsü, ”Şuanda sosyal medyada yayılan haberler gerçekten uzaktır. Bizim talbemizi orada yazılanlara itibar etmemktir,” dedi.

Heşdi Şabi’nin açıklamalarına rağmen, son 24 saatte, Irak emniyet güçleri ve Heşdi Şabi’nin Kerkük’e saldırı hazırlığında bulunduğunu söylemişti.

Hero İbrahim Ahmet, Kürdistan Yurtseveler Birliği Siyasi Burosu üyesi, Perşmebe günü yayınladığı mesajda Peşmerge ve Irak güçlerini itidala çağırdı.

Hero Talabani, yayınladığı açıklamasında, referandum sürecinin bittiğini ve şuanda herkesin Kerkük ve tartışmalı bölgelerin çıkarlarına göze almalarının gerektiğini savundu.

Hero Talabani, ”Kerkük’teki gerginliği yumuşatmak bizim temel amacımızıdr,” dedi.

Hayder İbadi,Irak başbakanı,Perşembe günü, Irak güçlerinin hiçbir şekilde Kürtlere karşı kullanılmayacağını duyurmuştu.

İbadi’nin sözleri, dün resmi Twitter hesabı üzerinden Kürdistan Milli Güvenlik Konseyi’nin uyarılardan sonra gelmişti.

Çarşamba günü yaptığı toplantıda, Barzani başkanlığındaki Kürdistan Siyasi Liderliği, Başbakan İbadi’den tehditlerden vazgeçmesini istemişti.

Öte yandan, yayınladığı bir video mesajında, Pavel Talabani, Celal Talabani’nin büyük oğlu, Kerkük’te yeni bir il meclisi ve yeni bir valinin seçilmesine ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı.

Mesajında, Pavel Talabani, Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri ateş olarak nitelendirmip ortak bir idare tarafından yürütülmesine çağırı yapmıştı.

Pavel, uluslarası kamu ve Irak liderlerinden, anayasa çerçevesinde bir diyaloğa çağırsı da yaptı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14620

Photo Gallery

449 views
Print This Post Print This Post