İki Haşdi Şabi tankı vuruldu

Posted: October 27, 2017 at 6:19 am

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin ”İranlı güçleri” ile birlikte Musul’un kuzeybatısında saldırmak istediğini açıkladı.

Perşembe günü yayınladığı bildiride, KBGK ”Irak Kürdistan hükümetinin barış için yaptığı çabalara rağmen, Irak ordusu, Heşdi Şabi ve İranlı güçler Musul’un kuzeybatısında bulunan Peşmerge güçlerine saldırmak isstiyor,” dedi.

Konseye ulaşan bilgilere göre, ”Zummar ve Rabia’da ağır silahlar konlandırmış. Sİlahlar arasında top, hammer ve ABD’li tanklar vardır,” diye açıklamış

Konsey’in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda, Heşdi Şabi güçlerine ait olan iki tankın Peşmerge güçleri tarafından vuruluduğunu dile getirdi.

Irak güçlerinin bögeleye ilerlemesi, Irak başbakanı Hayder İbadi’nin federal otoritesinin geri getirilmesi için verdiği emirlerden sonra geldi.

Bu açıklama, Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nden gelen bir açıklamadan sonra geldi. Açıklamada Kürdistan hükümeti referandum sonuçların dondurulmasını önermişti. Hayder İbadi bu talebi reddedip sadece referandumun iptal edlmesi ile yetindiğini açıklamıştı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=14648

Photo Gallery

228 views
Print This Post Print This Post